Na rocznicę Czerwca 76

21 czerwca 2007
Dwie interesujące wystawy – obie związane, choćby pośrednio - z wydarzeniami Radomskiego Czerwca 76 roku zostaną otwarte w najbliższy poniedziałek. Pierwszą przygotował IPN, drugą pokaże „Elektrownia”.


Ekspozycja w Resursie (otwarcie o godz.12) poświęcona została postaci i działalności księdza Romana Kotlarza. Będziemy mogli obejrzeć unikalne zdjęcia dokumentujące życie kapłana, począwszy od dzieciństwa aż po pracę w róznych parafiach i działalność opozycyjną. Organizatorzy pokażą też matereiały służb bezpieczeństwa – raporty dotyczace wystąpień księdza, stenogramy homilii.Wieczorem (godz. 18) w Mazowieckiem Centrum Sztuki Współczesnej Elektorwnia wernisaż wystawy „Ikony zwycięstwa”. - Łączy ona  trzy elemety: rzeczy codzienne z lat 80., a więc kartki na mięso, kolejki, sztukę powstałą w tamtym okresie i współczesną o podobnej tematyce oraz inscenizowane sytuacje, które przybliżą publiczności tamten okres – wyjaśnia szefowa „Elektrowni” Agata Morgan. - Z jednej więc strony zaprezentowana będzie szara rzeczywistość PRL-u, z drugiej będziemy się starać odtworzyć atmosferę prawdziwej solidarności, która panowała w społeczeństwie.

Wszystko zaś – przy użyciu materiałów wideo z epoki, elementów gry i interaktywnych akcji. Na wystawie znajdą się prace z lat 80. autorstwa około 50 wybitnych polskich artystów.- Podczas samego wernisażu odbęą się dwie akcje artystyczne – Jerzego Kaliny i Ryszarda Ługowskiego – dodaje Morgan.

Radomskim akcentem wystawy będzie prezentacja zdjęć i kolaży Jerzego Kutkowskiego.