• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Na skrzyżowaniu Żeromskiego/ Czachowskiego powstanie łącznik dla rowerów

11 września 2019

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji ogłosił przetarg na budowę łącznika dla rowerów na skrzyżowaniu Żeromskiego/ Czachowskiego. Jest to zaległy projekt Bractwa Rowerowego z Budżetu Obywatelskiego Radomia z 2017 roku.

 

Batorego_SKRÓT

 

– Cieszę się, że ciągłe upominanie się o realizację zaległych zadań z budżetu obywatelskiego znalazło swój szczęśliwy finał. Projekt dotyczy budowy czwartego wlotu dostępnego tylko dla rowerzystów na skrzyżowaniu Żeromskiego/ Czachowskiego  Batorego. Dzięki jego budowie rowerzyści jadący od strony południowej miasta będą mieli ułatwiony dostęp do parku Leśniczówka poprzez omijanie zatłoczonego skrzyżowania Żeromskiego/ Zbrowskiego – wyjaśnia Sebastian Pawłowski z Bractwa Rowerowego.

Na etapie wykonywania projekt budowlany był konsultowany z Bractwem. – Z dobrych rzeczy do których udało się namówić projektanta można wyliczyć: automatyczną detekcję rowerzystów, geometrię typu trąbka ułatwiającą wyjazd z łącznika na jezdnię ul. Żeromskiego oraz pierwsze w Radomiu sygnalizatory trzykomorowe przeznaczone dla rowerzystów. Przy okazji skorzystają również kierowcy, sygnalizacja z sąsiadującym skrzyżowaniem Żeromskiego/ Zbrowskiego będzie skoordynowana ze skrzyżowaniem przebudowywanym z Budżetu Obywatelskiego – precyzuje Pawłowski. Ubolewa, że Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji negatywnie zaopiniował propozycję dotyczącą wykonania śluzy do skrętu na dwa dla rowerzystów jadących od strony deptaka w kierunku ul. Batorego. – To rozwiązanie nowatorskie, choć w Polsce już stosowane. Umożliwia na wielopasmowych jezdniach uniknąć najbardziej niebezpiecznego manewru jakim jest skręt w lewo. Obrazowo wygląda to następująco: rowerzyści jadący ul. Żeromskiego po przejechaniu poprzecznej jezdni ul. Czachowskiego ustawialiby się prostopadle do dotychczasowego kierunku na specjalnej śluzie, a następnie kontynuowaliby jazdę w kierunku ul. Batorego, oczywiście po otrzymaniu sygnału zielonego. Jadąc w ten sposób nie musieliby oczekiwać na wewnętrznym pasie ruchu ul. Żeromskiego i blokować samochodów jadących w kierunku lotniska – przekonuje Sebastian Pawłowski.

Jeśli znajdzie się wykonawca łącznika, to jego budowa powinna zakończyć się do 10 grudnia.

kat

Fot. Bractwo Rowerowe

Tags

Dodaj komentarz