Na Tochtermana można rodzić bez bólu. Szpital stosuje znieczulenie zewnątrzoponowe

8 marca 2023

Przyszłe mamy mogą już rodzić w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym bez bólu. Zainteresowane panie powinny zgłosić potrzebę znieczulenia zewnątrzoponowego u personelu oddziału. – Nasze pacjentki czekały na to od dawna – podkreślają na oddziale ginekologiczno-położniczym placówki przy ul. Tochtermana.

 

Personel jest gotowy (fot. Łukasz Wójcik/UM Radom)

 

Władze miasta podkreślają, że znieczulenie zewnątrzoponowe to składowa Pakietu dla zdrowia, które prezydent Radosław Witkowski zaproponował przed wyborami samorządowymi i drugą swoją kadencją.

  - Zobowiązałem się wówczas, że pozyskamy 15 nowych karetek, a dziś mamy już 21 nowych ambulansów, czyli przekroczyliśmy założenia. Zakładaliśmy także uruchomienie Centrum Rehabilitacji i kilka miesięcy temu zostało ono otwarte, zobowiązaliśmy się do remontowania poradni i oddziałów, ostatnio dla pacjentów chirurgii naczyniowej. Pracujemy nad otwarciem poradni geriatrycznej. Jednym z punktów naszej umowy z radomiankami było wprowadzenie znieczulenia zewnątrzoponowego przy porodach - przypomina prezydent Witkowski i zaprasza wszystkie mamy do RSS. - Są tu naprawdę bardzo dobre warunki - zapewnia.

To złoty standard

Personel szpitala: lekarze, położne -  przeszedł szkolenie i intensywnie przygotowywał się do nowego zadania. - ustaliliśmy standardy współpracy z lekarzami anestezjologami. Jesteśmy gotowi do tego, aby wprowadzić znieczulenia przewodowe porodu. Obecnie jest to złoty standard, coś, na co nasze pacjentki czekały od dawna i jesteśmy ogromnie szczęśliwi, że możemy i to wreszcie zaoferować - podkreśla zastępca kierownika oddziału ginekologiczno-położniczego w RSS Martyna Stępniewska. Jak wyjaśnia, sama procedura polega na podaniu niewielkiej ilości dawki leku znieczulającego w przestrzenie przy kręgosłupie. - Daje to doskonałą kontrolę dolegliwości bólowych, znacznie przyspiesza przebieg porodu i nie ma przy tym żadnego wpływu na wzrost powikłań okołoporodowych, czy stan noworodka. Minimalizowane jest też ryzyko depresji poporodowej - tłumaczy lekarka.

Krótka lista przeciwwskazań

Do znieczulenia pacjentki będą kwalifikowane po zgłoszeniu takiej potrzeby, najważniejszym wskazaniem są silne dolegliwości bólowe. Na życzenie kobiety będzie wykonana konsultacja z lekarzem anestezjologiem, który po wykluczeniu przeciwwskazań zakwalifikuje pacjentkę do rodzaju znieczulenia i obejmie ją swoją opieką podczas całego znieczulenia i porodu.

- Lista przeciwwskazań do samego znieczulenia nie jest długa i obejmuje przewlekłą terapię przeciwkrzepilwą, zaburzenia krzepnięcia, nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych, czy niektóre choroby neurologiczne i kardiologiczne - wymienia dr Stępniewska. Zaznacza, że jeśli rodząca nie będzie kwalifikowała się do znieczulenia przewodowego, lekarze mogą zaproponować jej inne, np. znieczulenie dożylne.

- Znacznie łatwiej współpracuje nam się z pacjentkami pogodnymi, niezestresowanymi, dlatego tak cieszymy się z możliwości stosowania tego znieczulenia - przekonuje Martyna Stępniewska.

Jak już pisaliśmy, znieczulenie zewnątrzoponowe dla rodzących pacjentek wprowadził niedawno również szpital na Józefowie.

Bożena Dobrzyńska

Tags