• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza. Kto dostanie ją w tym roku?

2 stycznia 2019

Można już zgłaszać – do końca stycznia – kandydatów do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, organizowanej po raz czwarty prezydenta Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Wyróżnienie przyznawane jest za pierwszą lub drugą książkę autora napisaną prozą artystyczną i wydaną w 2018 roku.

 

Marcin Wicha, ubiegłoroczny laureat nagrody

Marcin Wicha, ubiegłoroczny laureat nagrody

 

Honorowym patronem nagrody jest Rita Gombrowicz, wdowa po pisarzu. Laureaci otrzymują 40 tys. zł, statuetkę (przez pierwszych nagrodzonych złośliwie nazwaną „otwieraczem”) oraz lornetkę, przedmiot po Gombrowiczowsku znaczący. Nagrodzonych wybiera kapituła w składzie: Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak i Justyna Sobolewska.

Pięć nominacji do nagrody kapituła ogłosi w czerwcu. Nazwisko laureata (lub laureatów; regulamin dopuszcza podział nagrody) ogłaszane jest we wrześniu.

Warto zaznaczyć, że Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza pozostaje jedynym w Polsce wyróżnieniem za debiut prozatorski przyznawanym – od nominacji po werdykt końcowy – przez jury, w skład którego wchodzą osoby zawodowo zajmujące się literaturą.

We wszystkich dotychczasowych edycjach do Nagrody Gombrowicza zgłoszono łącznie 230 książek. W pierwszej edycji kapituła wskazała dwoje laureatów: Weronikę Murek („Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”, wydawnictwo Czarne) i Macieja Hena („Solfatara”, wydawnictwo W.A.B.), w drugiej edycji wybrano Annę Cieplak („Ma być czysto”, Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego/Wydawnictwo Krytyki Politycznej), zaś w trzeciej Marcina Wichę (Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, wydawnictwo Karakter). Ten sam autor, za tę sama książkę otrzymał także prestiżową nagrodę Nike.

Mecenasem Nagrody już po raz trzeci jest Jarosław Krzyżanowski.

Nagrodzie towarzyszy festiwal, którego gośćmi byli literaturoznawcy, aktorzy, krytycy i piosenkarze.

Więcej informacji i regulamin nagrody dostępne są tutaj,  pytania można kierować także do sekretarza kapituły: t.tyczynski@nagrodagombrowicza.pl.

kat

 

Tags

Dodaj komentarz