Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza. Laureat pojedzie do domu pisarza we Francji

16 grudnia 2020

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza ma drugiego mecenasa. Dzięki temu laureatka lub laureat otrzyma tradycyjnie 40 tys. zł, a kapituła wskaże też osobę, która spędzi miesiąc w Vence na południu Francji, w ramach rezydencji literackiej.

 

 

Nowy mecenas - Zakłady Automatyki Kombud będą wspierały Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza przez pięć lat. - Dzięki temu, że mamy drugiego mecenasa mogliśmy część pieniędzy przeznaczyć na nową formę, która wyróżnia nas też spośród innych. Otóż od tej szóstej edycji będziemy przyznawać rezydencję dla jednego z pisarzy, którego wskaże kapituła nagrody. Będzie to rezydencja niezwykła, ponieważ ta wyróżniona osoba spędzi około miesiąca w miejscu bardzo gombrowiczowskim, w pięknym miasteczku Vence nieopodal Nicei, gdzie Gombrowicz mieszkał przez ostatnie lata swojego życia – tłumaczy Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły Nagrody, kurator Muzeum Witolda Gombrowicza..

Jak podkreślał Szymon Kniaź, dyrektor ds. Współpracy Międzynarodowej w spółce Kombud, dla przedsiębiorstwa dołączenie do grona mecenasów jest przywilejem i nobilitacją, a sztuka, zwłaszcza w tych szczególnie trudnych czasach, zasługuje na wsparcie. - Wierzę, że sztuka jest trochę jak witamina D jesienią. To taki suplement, który pomaga nam odzyskać zaufanie do siebie, uczy empatii i wrażliwości . Pandemia niedługo się skończy, a sztuka będzie takim złotym środkiem, takim nośnikiem tego naszego odrodzenia społecznego. Cieszę się, że możemy wspierać tę akcję - zapewnia Szymon Kniaź.

W ten sposób systematycznie rozszerza się grono firm i instytucji, które wspierają Nagrodę. Od drugiej edycji jej mecenasem jest Jarosław Krzyżanowski. - Cieszy nas, że grono wielkich ludzi, którzy wspierają ten projekt, powiększa się. Mamy drugiego mecenasa, mamy firmy wspierające. To coś, na czym Jarkowi najbardziej zależało. Żeby były kolejne osoby, które chcą w tym uczestniczyć – podkreśla Małgorzata Świątek, reprezentująca Jarosława Krzyżanowskiego.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza powstała w 2015 roku. Rok później została wręczona po raz pierwszy. To nagroda przyznawana przez prezydenta Radomia dla debiutantów, za książkę napisaną prozą artystyczną. Jej ranga stale rośnie, to jedna z ważniejszych polskich nagród literackich. - Spotkaliśmy się siedem czy osiem lat temu i rozmawialiśmy z Tomkiem Tyczyńskim o tym projekcie. Ja wierzyłem, że to się uda, pomimo perypetii – przypomina Radosław Witkowski, prezydent Radomia. Jak dodaje, Nagroda Literacka wspaniale promuje Radom i radomską kulturę,  ale też pokazuje, że Radom jest miastem, w którym są doskonałe warunki, żeby zaczynać wielką karierę.

Organizatorzy ogłosili też, że już można nadsyłać zgłoszenia do szóstej edycji nagrody. Przyjmowane będą, jak co roku, do końca stycznia.

kat, bdb

Fot. Materiały prasowe/MWG Wsola

 

 

 

 

 

Tags