Najpiękniejsze kolędy prawosławne w Resursie. Koncert z udziałem chórów z Warszawy i Łodzi

26 stycznia 2023

Kolędy, te znane z tradycji Kościoła Wschodniego, zabrzmią, podobnie jak przed rokiem, w Resursie w piątek, 27 stycznia o godz.19. Są częścią świętowania Bożego Narodzenia, które wyznawcy prawosławia rozpoczęli wieczerzą wigilijną 6 stycznia. Przywędrowały doń z Zachodu i dość szybko się w nim zadomowiły.

 

fot. Materiały prasowe/ Resursa Radom

 


Kolędy wykonają dwa zespoły: Młodzieżowy Chór Prawosławnej Katedry św. Marii Magdaleny w Warszawie pod przewodnictwem ks. protodiakona Rafała Dmitruka oraz Chór Prawosławnej Katedry św. Aleksandra Newskiego w Łodzi pod kierunkiem Elżbiety Weremijewicz.

Warszawski chór działa od lat 80. XX wieku. Tworzą go młodzież szkół średnich, studenci oraz osoby pracujące. Występuje podczas niedzielnych liturgii, spotkań ekumenicznych oraz uroczystości organizowanych przez Cerkiew. Uczestniczył w wielu przeglądach i konkursach, m.in. w XXIV Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu oraz Festiwalu Pieśni Paraliturgicznej w Siemiatyczach.

Chór z Łodzi istnieje blisko 140 lat. Wykonuje nie tylko muzykę sakralną, ale i wschodnie pieśni ludowe. Brał udział m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej i Łódzkim Festiwalu Czterech Kultur. Podczas internetowego Festiwalu „Razem w XXI wieku" (Sofia) otrzymał dyplom laureata pierwszego stopnia, a przegląd online „World Peace Choral Festival" zakończył ze srebrnym wyróżnieniem.

 

Tags