• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Najpierw projekt, potem budowa. Trzeci odcinek trasy NS ma być gotowy do 2024 roku

15 września 2020

Do budowy trzeciego odcinka trasy N-S od ul. Żeromskiego aż do ul. Energetyków znacznie bliżej. Dzisiaj podpisano umowę z firmą Strabag, która wygrała przetarg na zaprojektowanie i realizację drogi. Wszystko będzie kosztować prawie 60 mln zł.

   

Trzeci etap trasy N-S będzie kontynuacją już istniejącego odcinka, który łączy rondo Mikołajczyka z boczną jezdnią ulicy Żeromskiego. Nowa droga będzie miała prawie 3,5 km długości. - Trasa NS to jeden z najważniejszych elementów tworzonej w Radomiu Strefy Wygodnego Ruchu. Odcinek, którego dotyczy podpisana dziś umowa, będzie łączył północną część naszego miasta ze Śródmieściem omijając duże osiedla, w tym Gołębiów i Nad Potokiem. To trasa, o której w Radomiu mówi się już od lat 70. ubiegłego stulecia. Bardzo się cieszę, że to akurat mnie przychodzi ten kontrakt realizować – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Trzeci odcinek trasy N-S pobiegnie najpierw fragmentem ulicy Szklanej, aby przed Potokiem Północnym skręcić w prawo. Potem droga będzie poprowadzona po zachodniej stronie linii kolejowej i zakończy się rondem, które powstanie za Castoramą przy Energetyków. Zbudowane zostaną też skrzyżowania z ulicami Kolberga, Szklaną, dwoma łącznikami do Olsztyńskiej, wspólnym łącznikiem do Struga i Andersa oraz następnym, jedynie do końcówki Andersa.

- To będzie zupełnie nowa jakość komunikacyjna. Wjeżdżając na trasę N-S w północnej części miasta, będzie można sprawnie dojechać na południe omijając przy tym duże osiedla – podkreśla wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Inwestycja będzie realizowana w formule „Zaprojektuj i wybuduj”. W pierwszej kolejności wykonawca będzie miał za zadanie przygotować dokumentację projektową i uzyskać wszelkie niezbędne uzgodnienia, pozwolenia oraz decyzje administracyjne, w tym decyzję środowiskową. Trzeci odcinek trasy N-S powinien być gotowy do 2024 roku.

Dobiegają też końca przygotowania do budowy odcinka, który będzie biegł z osiedla Południe przez Żakowice do węzła na ulicy Młodzianowskiej. To etap, który także jest realizowany w formule „Zaprojektuj i wybuduj”. - Kwestie proceduralne związane z uzyskiwaniem pozwoleń są już na finiszu. Prace budowlane powinny się rozpocząć na przełomie września i października - zapowiada Mateusz Tyczyński.

kat

Źródło: UM Radom, fot. Anna Wróblewska/UM Radom

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *