• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Nie żyje Krzysztof Penderecki. Kompozytor miał liczne związki z Radomiem

29 marca 2020

W wieku 86 lat zmarł wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki. Światowej sławy artysta był także związany z Radomiem. To tutaj co dwa lata odbywał się międzynarodowy konkurs kompozytorski Arboretum, w którym był w finale jedynym jurorem.

 

1200 DSC_0257

Maestro odsłaniał w szkole muzycznej salę swojego imienia

 

– Od lat nie zasiadam w żadnych kapitułach konkursowych, bo nie zgadzam się w ocenach z moimi kolegami – tłumaczył maestro taką decyzję, gdy w 2012 roku inicjowano konkurs.

Krzysztof Penderecki przyjeżdżał zawsze Radomia na finałowy koncert konkursu, zabrakło go jednak na jesieni 2019 roku. Już wtedy był chory i swoja nieobecność „usprawiedliwiał’ stanem zdrowia.

Trwały związek miał maestro z radomskim Zespołem Szkół Muzycznych, gdzie sala koncertowa nosi jego imię. Kompozytor sam zresztą ją odsłaniał, gdy nowy budynek szkoły oddawano do użytku.

Za sprawą bliskich kontaktów z Elżbietą i Krzysztofem Pendereckimi w Radomiu co roku melomani mogli uczestniczyć w jednym z koncertów Wielkanocnego Festiwalu Beethovenowskiego, którego organizatorką była właśnie żona mistrza.

bdb

Fot. Marian Strudziński

 

Tags

Dodaj komentarz