• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Niedziela w skansenie. Do tańca zagra kapela Pańczaków i Tarnowskiego

10 sierpnia 2018

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza w niedzielę, 12 sierpnia, o godz. 16 na koncert i spotkanie autorskie z Czesławem i Józefem Pańczakami oraz Adamem Tarnowskim, promujące płytę nagraną przez kapelę obu muzyków. Skansen zaprasza również na „Potańcówkę pod dębem”.

 

f5a7abb40fe3d818763625e41aee34d7

 

Region radomski dał się poznać jako niezwykle fascynujący i wyjątkowy w dziedzinie tradycyjnej muzyki wiejskiej. Zadziwia zaskakująco dużą liczbą nadal aktywnych wiejskich muzykantów, o umiejętnościach muzycznych wykraczających ponad przeciętne oraz znajomości niewyczerpanej liczby tradycyjnych melodii tanecznych. Wielu adeptów muzyki wsi w jej nienaruszalnej formie jak również członków zespołów folkowych to właśnie w Radomskim znalazło swoich nauczycieli, przewodników po nieco abstrakcyjnym dla mieszkańców miast świecie muzyki wiejskiej ubiegłego stulecia.

Płyta dokumentuje muzykę instrumentalną regionu radomskiego w wykonaniu pochodzącego z Domaniowa skrzypka Adama Tarnowskiego oraz braci: harmonisty Czesława Pańczaka i barabanisty Józefa Pańczaka z Sadów. Wszyscy troje wyrośli w muzyce wiejskiej, dzięki czemu materiał nagraniowy zamieszczony na krążku pozwala na uzyskanie obrazu tradycyjnych melodii w ich oryginalnym brzmieniu, granych bez żadnych modyfikacji oraz uproszczeń. Muzykanci zarejestrowani na płycie nie grają na co dzień w jednej kapeli. Ich muzyczne ścieżki zetknęły się stosunkowo niedawno, odmiennie też wyglądają ich doświadczenia w roli muzykantów.

Płyta „Kapela Pańczaków i Adama Tarnowskiego” jest drugim z kolei wydawnictwem promującym tradycyjną muzykę wiejską regionu radomskiego.

Przy dźwiękach kapeli można będzie również potańczyć na scenie „Pod dębem”.

Bilet na wydarzenie kosztuje: 10 zł – normalny, 6 zł – ulgowy, parking – 3 zł.

kat

Fot. Muzeum Wsi Radomskiej

 

Tags

Dodaj komentarz