„(Nie)Normalność” – prorocze hasło. Festiwal literacki u Gombrowicza na raty. Dziś prolog

19 listopada 2020

Pandemia sprawiła, że coroczny Festiwal „Opętani literaturą” organizowany przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli odbędzie się w dwóch odsłonach. Już dzisiaj, 19 listopada i jutro, 20 listopada muzeum zaprasza do internetu na prolog festiwalu. Główna część imprezy przesunięta została na wiosnę przyszłego roku. 

 

Dziś rozmowa z Olgą Hund (z lewej)

 

"(Nie)Normalność" - hasło tegorocznego festiwalu Opętani Literaturą okazało się prorocze. Najpierw organizatorzy Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, której rozstrzygnięciu festiwal towarzyszy od pięciu lat, postanowili wydarzenia przesunąć na listopad. Teraz wobec jeszcze gorszej sytuacji epidemicznej przekładają niemal wszystkie festiwalowe imprezy.

 – Gdy w czerwcu decydowaliśmy się przesunąć festiwal na listopad, mieliśmy nadzieję, że będziemy mogli zaprosić do udziału w nim naszą wspaniałą publiczność. Byliśmy jednak nazbyt optymistyczni, sytuacja jest teraz gorsza, zmuszeni jesteśmy zejść do internetu, a to dla nas środek bardzo zastępczy, bo prawdziwą energię daje tylko bezpośrednie spotkanie z publicznością - zapewnia Tomasz Tyczyński, szef festiwalu i Muzeum Witolda Gombrowicza. Dlatego też w internecie transmitowane będzie to, co organizatorzy nazwali prologiem festiwalu.

19 listopada o godz. 18 kurator Muzeum Gombrowicza porozmawia z ubiegłoroczną laureatką Olgą Hund za pośrednictwem internetu, autorka „Psów ras drobnych” mieszka bowiem teraz w czeskiej Pradze. Jeden z tematów rozmowy nasuwa się sam: świat szpitala psychiatrycznego z powieści Hund dziś może się wydawać prefiguracją pandemicznej rzeczywistości.

Jutro, 20 listopada o godz. 17.30 organizatorzy festiwalu zapraszają na transmisję koncertu Gaby Kulki oraz krótkiej, kameralnej uroczystości wręczenia nagrody, którą poprowadzi Michał Nogaś. On też porozmawia z Barbarą Sadurską nagrodzoną w tym roku za „Mapę”. Początek rozmowy o godz. 19.

- Reszta wydarzeń festiwalowych wiosną przyszłego roku. Nie będziemy już zgadywać, co stanie się z epidemią, przewidywać, czy będzie normalnie, po prostu festiwal zorganizujemy w maju lub na początku czerwca, kiedy wszystkie wydarzenia będą mogły odbywać się z udziałem publiczności w bezpieczniejszym sanitarnie wsolskim parku i przestrzeniach miejskich Radomia - zapowiada Tomasz Tyczyński.

 

Tags