• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

„Nieznaczności” Mateusza Pawełczyka. Na wystawę zaprasza Galeria Sztuki Łaźni

5 marca 2021

Łaźnia zaprasza dzisiaj, 5 marca o godz. 18 na otwarcie wystawy „Nieznaczności” Mateusza Pawełczyka. Wernisaż odbędzie się w Galeria Sztuki pryz ul. Traugutta 31/33.

 


 
Autor o swojej twórczości: Krzywe linie, próby, błędy, szkice, rysunki, poprawki, zmiany, szarości i brud pracowni. Poszukiwanie prawd malarskich w tych zakresach codzienności twórczej, prowadzi do ciekawych, w mojej ocenie zestawień. Rozwiązania dla swoich kompozycji odnajduję w plamach zastanych na palecie, obok palety, na powierzchni pracowni analizując układy, jakie tworzą. To elementy wyrażające mnie w sposób dosłowny, bliski, są niewymuszone, powstają naturalne, oczywiście w ujęciu malarskim. Analogicznie traktuję formy w swoich pracach. Nie oczekuję od nich (i od siebie) idealnego odzwierciedlenia rzeczywistości, czy osoby której, portret wprowadzam w obraz. Elementy pojawiające się na płótnie mają prawo się zniekształcać, zatracać, zatapiać się w trakcie malowania w materii powstającego obrazowania. Ich wzajemne relacje i koneksje zmieniają się w czasie, jako następstwa wcześniej opisywanych perspektyw. To aksjomat kształtowania się ostatecznej formy moich obrazów. Ostateczny ich kształt i brzmienie, nazywane jest przeze mnie karykaturą, nie w dosłownym rozumieniu jako podkreślenie negatywnego charakteru, lecz jako podkreślenie prawdy o ich funkcjonowaniu w rzeczywistości i na obrazie oraz procesie następujących zmian. Takie zestawia dają mi satysfakcję. Ich pozorna niespecjalność, jest prawdą, jest ciekawsza od form z d e t e r m i n o w a n y c h do bycia estetycznymi. Kiedy każdy jest na siłę jest inny, chyba normalność to oryginał.

Mateusz Pawełczyk - urodzony 9 maja 1991 roku w Oleśnie Po ukończeniu w 2010 roku Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śl. w Praszce, rozpoczął studia na Wydziale Sztuki, Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie na kierunku malarstwo, ze specjalnością malarstwo sztalugowe. W 2015 roku, obronił, z wyróżnieniem, dyplom magisterski. Od 2015 roku pracuje w Katedrze Malarstwa. Obecnie jest słuchaczem Szkoły Doktorskiej UJD w Katedrze Malarstwa w dyscyplinie sztuki piękne i konserwacja dzieł sztuki. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju oraz za granicą, organizował również indywidualne wystawy. Ma w dorobku udział i organizację sympozjum naukowych.

 

Tags