Niezwykłe zdarzenia zwykłych ludzi

28 listopada 2007
„Świadkowie historii” to nowa inicjatywa Resursy Obywatelskiej: cykl filmów dokumentalnych, w których pokazane zostaną niezwykłe zdarzenia zwykłych ludzi. Janina Nabzdyk

Bohaterką pierwszego dokumentu jest 92-letnia mieszkanka Radomia Janina Nabzdyk. Ona sama i prawie cała jej rodzina zimą 1940 roku została wywieziona przez Sowietów na Syberię. Stąd tytuł odcinka „Sybiraczka”.  - Dochodziłam do granic swej wytrzymałości, bałam się, że nigdy z tej głębokiej tajgi się nie wydostaniemy. Wieczorami, gdy kładłam synka, opowiadałam mu o Polsce, o jej pięknych miejscach, zapachach i kolorach pór roku. Te wspomnienia dodawały mi sił, Wierzyłam, że wrócimy do domu  – wspomina Janina Nabzdyk. W 1946r. pani Janina wraz z synem trafiła do Radomia, gdzie mieszkała jedna z jej sióstr.
 
Filmy, których autorami są pracownicy studia filmowego Resursy, będzie można oglądać na stronie internetowej placówki www.resursa.radom.pl oraz na antenie telewizji Dami. Premiera pierwszego odcinka już w najbliższy poniedziałek o godz. 17.40, powtórki o godz. 20.20 i 23.20.

„Świadkowie historii” obecni są także na łamach czasopisma „Resursa”. W ostatnim numerze można  przeczytać właśnie wspomnienia Janiny Nabzdyk, a w grudniowym o latach walki w szeregach AK opowie Zygmunt Płachta.

- Kolejny film „Świadkowie historii” już za kilka tygodni. Opowiemy w nim o zamachu na Resursę w 1943 r. O wydarzeniu tym będziemy rozmawiać z historykami, ale także z córką jednego z zamachowców – zdradza dyrektor placówki Renata Metzger.