Noc Muzeów 2022. W skansenie potańcówka „Pod dębem” i zwiedzanie stałych wystaw

12 maja 2022

Głównym punktem programu Nocy Muzeów (w sobotę, 14 maja) w radomskim skansenie będzie „Potańcówka pod dębem”, ale można także będzie zwiedzać stałe ekspozycje oraz wystawę poświęconą regionaliście Stanisławowi Zielińskiemu. Placówka zaprasza w godz. 16 – 21.

 

fot. Muzeum Wsi Radomskiej

 

Miłośnicy tradycyjnej muzyki wiejskiej będą mieli okazję posłuchać znanych i cenionych kapel. Do tańca będzie przygrywać Kapela Jana Wochniaka, jednego z najlepszych bębnistów w Polsce, pochodzącego z Wieniawy. Na scenie "Pod dębem" usłyszymy także Kapelę Krzysztofa Rokicińskiego ze Starych Siekluk. Uznany harmonista zaprezentuje tradycyjne melodie i utwory regionu radomskiego.

Muzeum zachęca również do spacerów po terenie skansenu oraz zwiedzenia ekspozycji stałych i czasowych.

W kurniku z Konar zaprezentowana zostanie wystawa „Stanisław Zieliński 1939-2022”. In memoriam” (otwarcie o godz. 15). Można tu obejrzeć pamiątki po tym wybitnym i zasłużonym regionaliście, w tym m.in. maszynę do pisania, która posługiwał się od lat 70. XX wieku. Życiorys, drogę zawodową oraz dorobek naukowy i zasługi w działalności społecznej prezentują plansze opracowane przez Renatę Metzger, dyrektora Powiatowego Instytutu Kultury.  We wnętrzu zaaranżowanym na pracownię badacza z przełomu lat 70/80, z biurkiem i biblioteczką z epoki, wyeksponowane został:y dokumenty, fotografie, maszynopisy i rękopisy oraz książki ze zbiorów Stanisława Zielińskiego. Wystawę wzbogacają pamiątki po zmarłym niedawno naukowcu z kolekcji Tomasza Staniszewskiego

Tags