Noc Muzeów. Lata 20., lata 30., wystawy rzeźb, koncert tenorów w amfiteatrze

14 maja 2023

To była noc pełna wrażeń. Zwłaszcza dla tych, którzy na co dzień albo mniej interesują się kulturą, albo nie mogą np. na zwiedzanie, poświęcić więcej czasu. Radomskie muzea – ale nie tylko – jak co roku przygotowały bogate programy, z których mieszkańcy tłumnie korzystali.

 

 

Do muzeów ustawiały się kolejki

Jak co roku kolejki ustawiły się do Muzeum im. Jacka Malczewskiego i sąsiedzkiego Muzeum Historii Radomia, które zostało otwarte nie tak dawno i którego wielu radomian nie zdążyło do tej pory obejrzeć.

W "Malczewskim" dominował klimat lat 20. i 30 XX w. Jest to również nawiązanie do daty powstania instytucji, którą założono w 1923 r. Zorganizowano szereg wydarzeń, w tym wzbudzający wiele emocji pokaz mody sprzed stu lat, w roli projektantek i modelek wystąpiły uczennice Zespołu Szkół Skórzano-Odzieżowych Stylizacji.

Wiele osób skorzystało z możliwości obejrzenia wystawy "Artystyczny powrót do przeszłości. Sztuka polska dwudziestolecia międzywojennego", po której oprowadzał jej kurator.

W Elektrowni i przed sądem

W Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zwiedzano można wystawę rzeźbiarza i performera Norberta Delmana oraz polsko- japońskiej malarki i projektantki mody Lii Kimury. Na tarasie z kolei - ekspozycja prac rzeźbiarki Agaty Agatowskiej składająca się z sześciu figuratywnych rzeźb wykonanych w różnych materiałach przedstawiających kobiety. Rodzice i dzieci Elektrownia zaprosiła na na wystawę edukacyjną "Wszystko widzę jako sztukę". Odbył się również koncert krakowskiego muzyka i producenta muzycznego Nikodema Dybińskiego z Krakowa.

Do Nocy Muzeów włączyły się również innego rodzaju instytucje. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się inscenizacja zatrzymywania przez policję przestępcy. Wpadł on w ręce funkcjonariuszy tuż pod gmachem Temidy przy ul. Warszawskiej, w którym w trybie pilnym odbyło się posiedzenie aresztowe sądu.

W amfiteatrze w skansenie publiczność bawiła się podczas koncertu zespołu trzech tenorów Tre Voci.

Zdjęcia w Galerii: Muzeum Wsi Radomskiej, Łukasz Wójcik/UM Radom

 

Tags