Noc Muzeów w Biały Dzień. Zaprasza Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

21 maja 2022

Nieco spóźniona, na dodatek w biały dzień – w niedzielę, 22 maja w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku odbędzie się Noc Muzeów. Początek atrakcji przygotowanych przez organizatorów o godz. 12. Przekonajcie się, że nie święci garnki lepią.

 

fot. CRP Orońsko/facebook

 

Jak wygląda praca rzeźbiarza? Co robi artysta w odlewni i jak wygląda pracownia ceramiczna? - tego wszystkiego będzie można się dowiedzieć i obejrzeć na co dzień niedostępne przestrzenie, które właśnie w niedzielę otwierają się dla zwiedzających. Będą warsztaty ceramiczne "Nie święci garnki lepią" oraz dużo innych niespodzianek.

 

Program

godz.12 - 13.30 -  Czy znasz dobrze Centrum Rzeźby Polskiej? – oprowadzanie po instytucji z przewodnikiem.

Jak wygląda praca rzeźbiarza? Co robi artysta w odlewni i jak wygląda pracownia ceramiczna? Na co dzień niedostępne przestrzenie otwierają się dla zwiedzających.

godz.13 - 16 -  Nie święci garnki lepią – warsztaty ceramiczne. Koło garncarskie, glina.

godz. 14.00–14.40   Magazyny od kuchni – oprowadzanie po magazynach rzeźby*.

Wizyta w magazynach rzeźby to wyjątkowa okazja, by zajrzeć za kulisy instytucji, spotkać się oko w oko z orońską kolekcją i zobaczyć z bliska rzadko prezentowane dzieła wybitnych twórców.

godz. 15–15.30 - Małgorzata M. Potocka, Warty honorowe 1982 / 2022: wprowadzenie autorskie.

godz. 15.30 - 16 -  Maryana Sovin + Marusia, Oddech – performans.

godz. 16 - 17.30 -  Czy znasz dobrze Centrum Rzeźby Polskiej? – oprowadzanie po instytucji.

godz. 17 - 17.40 -  Magazyny od kuchni – oprowadzanie po magazynach rzeźby*

* Liczba miejsc ograniczona. W oprowadzaniu może wziąć udział maksymalnie 10 osób. Obowiązują zapisy: edukacja@rzezba-oronsko.pl

W Muzeum Rzeźby Współczesnej będzie oglądać wystawy , performans i prezentacje, m.in. pokaz prac artystów z Ukrainy – rezydentów w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Prezentowane prace i działania artystyczne powstały w bezpośrednim związku z wojną w Ukrainie. Są artystyczną reakcją na wydarzenia ostatnich miesięcy, katalizatorem obrazów i wspomnień towarzyszących ich twórcom od wyjazdu z ojczyzny. Domy zbombardowane w wyniku nalotu rosyjskich samolotów, ślady pocisków na ukraińskiej ziemi, ludzie pozostawieni przy życiu pod gruzami, przyjaciele i bliscy, o których została pamięć.

W czasie trwania Nocy Muzeów w Biały Dzień artyści będą dostępni dla publiczności od godz. 15.

 

 

Tags