Norwid wraca

16 stycznia 2007
Norwid, Mrożek i sztuki odważne – to najbliższe propozycje repertuarowe Teatru Powszechnego. Z Krakowa przyjadą aktorzy Starego Teatru. Grają Marta Szmigielska i Tomasz Stochniał


Adam Sroka pokaże na dużej scenie „Cywilizację” Cypriana Kamila Norwida. Jak zapewnia dyrektor teatru, a zarazem reżyser przedstawienia, jest to oryginalna inscenizacja prozy wielkiego poety, w Polsce niewystawianego od lat. – Jest to zapis podróży. Portret Polaków pelen różnych odcieni charakterystycznych dla emigrantów. Skłóconych, często obłąkanych – podkreśla Sroka. – Uważam, że portret dość ostry, a zarazem wręcz proroczy. Spektakl ma oryginalną scenografię

Zgodnie z intencja autorów spektakl ma zainspirować licealistów i studentów (bo zrealizowano go głównie zmyślą o nich). – Zaprosimy ich, by wykreowali drugą część „Cywilizacji” – dodaje dyr. Sroka. – Uczestnicy konkursu mają napisać monolog pt. Moja podróż, moja cywilizacja. Główna nagrodą będzie inscenizacja utworu na radomskiej scenie.

Premiera „Cywilizacji” 19 stycznia o godz. 18.

Druga propozycja „Powszechnego” to „Emigranci” Sławomira Mrożka w reżyserii Krzysztofa Galosa. – Tekst ten również znakomicie wpisuje się w aktualna sytuację wieli Polaków – uważa Adam Sroka. Premierę zaplanowano na 17 lutego.

Wcześniej jednak na radomskiej scenie zobaczymy gościnne przedstawienie Starego Teatru w Krakowie. 22 stycznia Jerzy Nowak i Tadeusz Malak zaprezentują się w przedstawieniu „Ja jestem Żyd z „Wesela” Romana Brandstaettera. Z kolei 2 lutego tatr chce powtórnie zagrać spektakl „Sen chłopca, który się zagubił” dla dorosłych. – Przedstawienie sylwestrowe tak się podobało, że chcemy się pobawić z widzami ponownie w  karnawale – podkreśla A. Sroka.

W drugiej połowie marca radomski teatr wystawi cztery dramaty, które okazały się najlepszymi propozycjami tegorocznego Festiwalu Sztuk Odważnych.