• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Norwid wraca

16 stycznia 2007
Norwid, Mrożek i sztuki odważne – to najbliższe propozycje repertuarowe Teatru Powszechnego. Z Krakowa przyjadą aktorzy Starego Teatru. Grają Marta Szmigielska i Tomasz Stochniał


Adam Sroka pokaże na dużej scenie „Cywilizację” Cypriana Kamila Norwida. Jak zapewnia dyrektor teatru, a zarazem reżyser przedstawienia, jest to oryginalna inscenizacja prozy wielkiego poety, w Polsce niewystawianego od lat. – Jest to zapis podróży. Portret Polaków pelen różnych odcieni charakterystycznych dla emigrantów. Skłóconych, często obłąkanych – podkreśla Sroka. – Uważam, że portret dość ostry, a zarazem wręcz proroczy. Spektakl ma oryginalną scenografię

Zgodnie z intencja autorów spektakl ma zainspirować licealistów i studentów (bo zrealizowano go głównie zmyślą o nich). – Zaprosimy ich, by wykreowali drugą część „Cywilizacji” – dodaje dyr. Sroka. – Uczestnicy konkursu mają napisać monolog pt. Moja podróż, moja cywilizacja. Główna nagrodą będzie inscenizacja utworu na radomskiej scenie.

Premiera „Cywilizacji” 19 stycznia o godz. 18.

Druga propozycja „Powszechnego” to „Emigranci” Sławomira Mrożka w reżyserii Krzysztofa Galosa. – Tekst ten również znakomicie wpisuje się w aktualna sytuację wieli Polaków – uważa Adam Sroka. Premierę zaplanowano na 17 lutego.

Wcześniej jednak na radomskiej scenie zobaczymy gościnne przedstawienie Starego Teatru w Krakowie. 22 stycznia Jerzy Nowak i Tadeusz Malak zaprezentują się w przedstawieniu „Ja jestem Żyd z „Wesela” Romana Brandstaettera. Z kolei 2 lutego tatr chce powtórnie zagrać spektakl „Sen chłopca, który się zagubił” dla dorosłych. – Przedstawienie sylwestrowe tak się podobało, że chcemy się pobawić z widzami ponownie w  karnawale – podkreśla A. Sroka.

W drugiej połowie marca radomski teatr wystawi cztery dramaty, które okazały się najlepszymi propozycjami tegorocznego Festiwalu Sztuk Odważnych.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *