Reklama
Reklama

Nowa wystawa w Elektrowni. Swoje prace pokaże nigeryjski artysta Idowu Oluwaseun

2 lutego 2024

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza dzisiaj, 2 lutego o godz. 18 na wystawę malarstwa Idowu Oluwaseuna pt. „Coloured Story”. To pierwszy w Polsce i w Europie Wschodniej pokaz działań nigeryjskiego artysty.

 

fot. Materiały prasowe/MCSW Elektrownia

 

Należy on do czołówki afrykańskich malarzy mieszkających i tworzących w Stanach Zjednoczonych. W Elektrowni w Radomiu zobaczymy kilkanaście wielkoformatowych portretów przedstawiających osoby z głowami owiniętymi tkaniną, z częściowo zasłoniętymi twarzami. Oluwaseun po mistrzowsku i z wielką precyzją tworzy malarskie narracje. Miejscami ociera się o hiperrealizm. Podczas studiów przez krótki czas praktykował jako ilustrator (projektant mody). Z tego okresu pozostało Jego zainteresowanie tkaniną. Jest ona ważnym atrybutem jego malarskich przedstawień. Obrazy należą do serii A Coulored Story. Są zapisem anonimowych historii związanych z kolorem ludzkiej skóry. Wyjątkowa uroda i przejmująca symbolika tych prac nie zostawiają widza obojętnym. Artysta dotyka spraw traktowania mniejszości i inności w kulturze afrykańskiej ze względu na odcień cielesnej powłoki. Szczególne miejsce zajmuje problem funkcjonowania w społecznościach afrykańskich ludzi dotkniętych albinizmem – ofiar dyskryminacji i przemocy. Osoby wykluczone przez swoją „inność” są często tematem tabu nawet w społeczeństwach wysokorozwiniętych. Pośrednio dotyka również przejawów postkolonialnego rasizmu obecnego ciągle w wielu krajach. Artysta w bardzo subtelny sposób, pokazuje nam swoje intencje i odniesienia. Zachęca do poszerzenia wiedzy o sytuacji społecznej, kulturowej i politycznej w Afryce. Ale czy tylko w Afryce?

Idowu Oluwaseun urodził się w 1982 roku w Lagos w Nigerii, a obecnie mieszka i pracuje w Houston w Teksasie w USA. Studiował malarstwo w School of Art Design and Printing, Yaba College of Technology w Lagos w Nigerii (2006). Tytuł magistra sztuki uzyskał w 2013 roku w Kunstakademie w Düsseldorfie w Niemczech pod kierunkiem prof. Rity McBride. Podczas studiów przez krótki czas praktykował jako ilustrator (projektant mody). Z tego okresu pozostało jego zainteresowanie tkaniną. Jest ona ważnym atrybutem jego malarskich przedstawień. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Francji i Niemczech.

 

 

 

Tags