• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Nowa wystawa w Kamienicy Deskurów. „Świat zmysłów. Kosmos jest w nas”

22 października 2021

Resursa zaprasza dzisiaj, 22 października o godz.17 do Kamienicy Deskurów na wernisaż wystawy „Świat zmysłów. Kosmos jest w nas”. Otwarciu ekspozycji z eksponatami pochodzących ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, towarzyszyć będzie prelekcja Marcina Banasia z UJ.

 

Screen resursa/facebook

 

Wystawa składa się z trzech części tematycznych. W części, którą nazwano „Receptory", zwiedzający będą mogli zobaczyć, jak zbudowane są poszczególne organy odpowiedzialne za odbieranie bodźców.
Proste eksperymenty pozwolą zwiedzającym na sprawdzenie, w jaki sposób funkcjonują ich własnych zmysły, m.in. widzenie peryferyjne, powidok lub granice słuchu.

Druga część, „Mono czy stereo" to modele prezentujące, jak bodźce płynące do mózgu z dwóch źródeł - dwojga oczu, dwojga uszu – zwiększają jego możliwości odbiorcze.

W trzeciej części, „Iluzje" na zwiedzających czekają triki optyczne. Będą mogli sprawdzić swój refleks i poczucie równowagi, a także poddać się bodźcom powodującym złudzenia słuchowe. Do dyspozycji zwiedzających przygotowano 60 stanowisk doświadczalnych.

Druga wystawa prezentuje historię i rozwój przyrządów obserwacyjnych. Znajdujące się tu historyczne lunety i teleskopy, a także fotografie, grafiki i druki, ilustrują zmiany konstrukcyjne oraz metody obserwacji astronomicznych na przestrzeni ostatnich 400 lat – od zbudowanej w 1609 r. lunety Galileusza, po niedawno wyniesione w przestrzeń międzyplanetarną teleskopy kosmiczne, na przykład teleskop Hubble’a.

Ekspozycję uzupełniają stanowiska obserwacyjne oraz kilka obiektów interaktywnych.

Wystawę, która czynna będzie do 28 lutego 2022 r., można oglądać codziennie oprócz sobót, w godz.10 - 18.

Tags