• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Nowy obraz w muzeum.To portret Karola Potkańskiego namalowany przez mistrza Malczewskiego

19 lutego 2020

Kolejny cenny obraz Jacka Malczewskiego wzbogaci kolekcję malarza w radomskim muzeum jego imienia. To „Portret Karola Potkańskiego” z 1906 roku, który samorząd województwa mazowieckiego zakupił dla placówki za 389 tys. zł.

 

Obraz przekzaał dyrektorowi Ruszczykowi wicemarszałek Rafał Rajkowski

Obraz przekzał dyrektorowi Ruszczykowi wicemarszałek Rafał Rajkowski

 

Nabytek przekazał dzisiaj na ręce p.o. dyrektora „Malczewskiego” Leszka Ruszczyka wicemarszałek Mazowsza Rafał Rajkowski. –  To dla nas niezwykle cenny nabytek. Obraz ma wielkie walory artystyczne, bogatą symbolikę i jest mistrzowsko namalowany. Dzieło przedstawia Karola Potkańskiego, dalekiego kuzyna Jacka Malczewskiego, w którego wychowaniu uczestniczył ojciec Jacka – Julian Malczewski. Panowie Jacek i Karol byli ze sobą zaprzyjaźnieni, Potkański został co najmniej dwa razy sportretowany przez Malczewskiego – podkreśla Leszek Ruszczyk.

– Praca pochodzi z najlepszego okresu mistrza.  Sportretowany Karol Potkański przyszedł na świat w Prędocinku i przez lata był związany z regionem radomskim, dlatego również z tego powodu ta praca jest dla nas tak ważna, nie tylko jeśli chodzi o postać artysty, ale również modela przedstawionego na tej świetnej  kompozycji – mówi Paulina Szymalak-Bugajska z Muzeum im. Malczewskiego.

Obraz zagości na stałej ekspozycji mistrza w muzeum najprawdopodobniej już w kwietniu. – Karol Potkański zmarł w 1907 roku, czyli zaledwie rok po powstaniu tej pracy. Chorował na anemię złośliwą, która wówczas była chorobą śmiertelną. Miewał również napady psychotyczne, w związku z tym był człowiekiem, którego fizyczna strona, strona jego ciała była już dosyć mocno wyniszczona, co widać na tym obrazie – opowiada Szymalak-Bugajska. Podkreśla, że artyście udało się stworzyć jeden z licznych majstersztyków. – Proszę zwrócić uwagę na harmonijną kolorystykę, dosyć chłodną: zielenie, srebrzystości, pewne niuanse chłodnej barwy, chłodnej tonacji , które także w jaki sposób nawiązują do stanu zdrowia bohatera. Sam model został przedstawiony – jak wiele postaci, bohaterów obrazów Malczewskiego – w takiej bezczasowości, w zamyśleniu, zadumie, kiedy skupia swoją uwagę na małym zielonym owadzie – objaśnia Paulina Szymalak-Bugajska.

Obraz znajdował się przez lata w kolekcji rodziny Sienkiewiczów. Karol Potkański był bowiem nauczycielem syna Henryka Sienkiewicza. I prawdopodobnie został przez Potkańskiego podarowany swojemu dawnemu wychowankowi.

Jeszcze do do 1 marca w muzeum można oglądać wystawę „Moja dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego”.

bdb

Tags

Dodaj komentarz