Nowy obraz w zbiorach „Malczewskiego”. Przedstawia kamienice Gąski i Esterki

18 listopada 2021

Obraz „Stare domy w Rynku” Władysława Szczepana Szulca to nowy nabytek w zbiorach Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Dzieło zostało zakupione dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

fot. Muzeum im. Jacka Malczewskiego

 

Obraz przedstawiający kamienice Gąski i Esterki artysta namalował w 1925 roku. - Autor pochodzenia żydowskiego w pewnym okresie związany był z Radomiem, pracował w Dyrekcji Okręgowej Kolei. Malował obrazy rodzajowe, widoki miejskich ulic, placów i architektury. W okresie międzywojennym współpracował z największym wydawcą pocztówek Polskim Towarzystwem Księgarni Kolejowych „Ruch” SP. AKC. Współpraca zaowocowała wydaniem serii pocztówek ilustrowanych jego obrazami – mówił Krzysztof Skarżycki, kierownik działu historii "Malczewskiego", w zbiorach którego jest sporo tych pocztówek.

Dzieło zostało zakupione przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego. – Chciałbym podziękować za ten dar panu marszałkowi. Jednocześnie ponownie proszę o przekazywanie pamiątek związanych z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu w związku z naszym stuleciem. Niedawno zgłosiła się do nas jedna z radomianek, która chce przekazać muzeum obraz Haliny Hermanowicz – mówił dyrektor muzeum Leszek Ruszczyk.

Obraz „Stare domy w Rynku” będzie eksponowany w Muzeum Historii Radomia. – To ważne, obraz pochodzi z 1925 roku, stanowi więc odzwierciedlenie tego, w jaki sposób wyglądały w czasie międzywojennym kamienice Gąski i Esterki - podkreśla wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski, który doceniając ostatnie zakupy muzeum zapowiedział, że samorząd województwa. będzie nadal je wspierać.

- Obraz Władysława Szczepana Szulca jest świadectwem historii, tego jak rynek wyglądał. To bardzo ciekawe móc porównać to, jak zmieniał się na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci. Sądzę, że będzie stanowił ciekawy punkt ekspozycji Muzeum Historii Radomia – uważa Mateusz Tyczyński, wiceprezydent Radomia.

Kilka obrazów Szulca o tematyce radomskiej znajduje się w zbiorach prywatnych. Artysta wystawiał swoje prace  w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie.

kat, bdb

 

 

 

 

 

Tags