Nowy rodzaj operacji uroginekologicznych w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. „Kobiety czują się bardziej komfortowo”

11 kwietnia 2023

Laparoskopowe boczne podwieszenie pochwy i macicy – taki nowy zabieg będzie wykonywany przez lekarzy z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. – Jest komfortowy i najbardziej spełnia oczekiwania pacjentek dotyczące funkcjonowania – zapewnia Jacek Nita, szef oddziału ginekologiczno-położniczego RSS. Pierwszą operację zaplanowano na najbliższy czwartek.

 

dr Jacek Nita

 

Jak wyjaśnia dr Nita, operację wykonuje się w mniej lub bardziej nasilonych dolegliwościach i jest zabiegiem najmniej inwazyjnym. - Nie mogliśmy go wprowadzić wcześniej, bo używane do tego siatki prolenowe były dotychczas bardzo drogie, ale teraz polskie zakłady produkujące materiały opatrunkowe zaczęły je wyrabiać i jesteśmy gotowi, aby po raz pierwszy taką operację przeprowadzić - mówi Jacek Nita. Specjaliści z radomskiego szpitala wykonają ją w najbliższy czwartek. - Pacjentka została przyjęta dzisiaj i jest przygotowywana do tego zabiegu - dodaje lekarz.

Tym samym medycy z RSS po latach pandemii i nieużywania aparatu do urodynamiki, dzięki któremu diagnozuje się m.in. nietrzymanie moczu, wykorzystają ten sprzęt. - Jest po przeglądach technicznych i rozpoczęliśmy wykonywanie tych badań. Taki aparat posiadamy jako jedyni w regionie, a doświadczenie ponad 20-letnie - podkreśla dr Nita. 

Zabieg jest wykonywany laparoskopowo w obrębie jamy brzusznej - Polega na tym, że przyszywamy do pochwy i szyjki macicy taką wstążkę z prolipropenu, którą potem przeprowadza się zaotrzewnowo. To wymaga także umiejętności szycia laparoskopowego - tłumaczy kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego RSS.

Dr Nita zaznacza, że problemy urodynamiki, czyli zaburzeń mechanizmów miednicy małej u kobiet, które rodziły, występują zawsze; jest tylko kwestia ich natężenia. - Nasilają się po 50. roku życia, kiedy kobiety wchodzą w okres menopauzy. Im mają więcej lat te tkanki nie są na tyle zdolne, żeby utrzymać przeponę miednicy i naciskającą narządy jamy brzusznej powodują, że powstaje przepuklina aż w ostateczności,  cała pochwa i macica wypadają przez srom i wiszą między nogami, co jest bardzo uciążliwe i koszmarne - wyjaśnia lekarz. Ubolewa, że niektóre kobiety uznają to za rzecz naturalną, a tak nie jest. - Im wcześniej taki zabieg wykonamy, tym będzie on mniej inwazyjny, mniej obciążający i będzie przynosił lepszy skutek - przekonuje specjalista dodając, że w ten sposób poprawia się komfort życia pacjentek.

bdb

Tags