Nowy sezon w Teatrze Powszechnym: Gombrowicz, „Ostatni”, Peszek

10 września 2021

Czytaniem Gombrowicza Teatr Powszechny w Radomiu rozpoczął nowy sezon artystyczny. Co zobaczymy na deskach sceny w najbliższym czasie? Nad czym pracują aktorzy, reżyserzy, scenografowie i pozostali twórcy?

 

"Wstyd" (fot. Materiały prasowe/teatr Powszechny Radom)

 

Kolejna - po czytaniu Gombrowicza - propozycja dla publiczności ma także "okołotetralny" charakter. Będzie to zaplanowana na 13 września, na godz. 19.30 na Scenie Kameralnej "Debata literacka",

Czy literatura może mieć wpływ na społeczeństwo? Tak, jak marzył Gombrowicz… Gościem honorowym debaty będzie francuski pisarz, filozof i socjolog Geoffroy de Lagasnerie. Wśród zaproszonych gości będą również Anna Cieplak, prof. Dariusz Stola, Klementyna Suchanow. Spotkanie poprowadzą dyrektor teatru Małgorzata Potocka i  dramaturg Michał Pabian. Debata wpisuje się w festiwal „Opętani literaturą” organizowany przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Pandemia przerwała próby

Wrzesień to również czas intensywnej pracy nad spektaklem „Ostatni” w reżyserii Antona Malikova. - Próby do tego przedstawienia rozpoczęliśmy w lutym ubiegłego roku, niestety zostały przerwane przez pandemię. Teraz udało się je wznowić. Premiera sztuki, która odbędzie się 2 października będzie niewątpliwie ważnym wydarzeniem artystycznym na mapie teatralnej Polski - uważa Anna Pietruszka z "Powszechnego".

Bohaterami sztuki są członkowie rodziny Kołomyjcewów. Ich życie pełne jest konfliktów i wzajemnych pretensji. Codzienne rodzinne spory pokazują, jak trudne mogą być relacje z najbliższymi. W spektaklu zobaczymy pełen wachlarz kontrastowo zestawionych ze sobą postaci i cech charakteru. Niezwykle aktualny, pełen emocji teatralny thriller przygotowany przez Antona Malikova wraz z radomskim zespołem to opowieść o wyzwaniach i trudnych relacjach, o spojrzeniu w głąb siebie w obliczu naprawdę ostatecznego końca czasu…

"Wstyd" Peszka

Jesienią również odbędzie się oficjalna premiera spektaklu „Wstyd” w reżyserii Błażeja Peszka.
To pełna emocji i napięcia historia skandalu rodzinnego w brawurowych kreacjach aktorskich. Na afisz powrócą także znane i lubiane spektakle. Pierwsze przedstawienie po letniej przerwie zobaczymy już 10 września. - Zapraszamy wtedy na „Pomoc domową”-  rewelacyjną farsę z mnóstwem zabawnych gagów, komicznych sytuacji - zachęca Anna Pietruszka.

W drugiej połowie września wraca na scenę szalona ekipa „Ryzykownej forsy”. Znakomita komedia o tym, jak zarobić duża gotówkę. Pełne dowcipu dialogi, zwariowane zwroty akcji i mistrzowska obsada zapewnią rozrywkę na najwyższym poziomie.

Kameralna dla Pieniążek i Doleckiej

Scenę Kameralną we wrześniu przejmą dwie niezwykle utalentowane aktorki: Iwona Pieniążek w przedstawieniu „Shirley Valentine” i Danuta Dolecka ze swoim spektaklem benefisowym „Niegłupia, niebrzydka, niebiedna”.

„Shirley Valentine” to mądry, zabawny, momentami wzruszający spektakl skłaniający do refleksji nad tym, jak dobrze przeżyć życie. Czy w każdym wieku możemy spełniać swoje marzenia?

„Niegłupia, niebrzydka, niebiedna” to spektakl zrealizowany z okazji 40-lecia pracy artystycznej Danuty Doleckiej. Znajdziemy tam zarówno satyryczne monologi, piosenki kabaretowe i aktorskie jak i wzruszające do łez teksty sztuk dramatycznych. I wszystko to z muzyką wykonywaną na żywo!

Teatr nie zapomniał również o najmłodszych widzach. Na scenie Fraszka zobaczymy uwielbianą przez dzieci wspaniałą historię o psim dorastaniu, o odpowiedzialności, jaka wiąże się z posiadaniem czworonożnego przyjaciela.

kat, bdb

 

 

 

 

Tags