Obchody Święta Wojska Polskiego

14 sierpnia 2007
Inscenizacja bitwy z 1920 roku, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, wystawy -  to tylko część atrakcji przygotowanych w związku z uroczystymi obchodami Święta Wojska Polskiego  w Radomiu. Organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji


Na uroczystości zaprasza prezydent Radomia. Odbędą się one 15 sierpnia na placu Konstytucji; początek już o godz. 10 na cmentarzu przy ul. Limanowskiego na mogiłach żołnierzy kampanii 1920 roku złożone zostaną kwiaty. O 10.45 sprzed Urzędu Miejskiego ulicą Żeromskiego przemaszerują na plac Konstytucji m.in: poczty sztandarowe, przedstawiciele wojskowej asysty honorowej, harcerzy i innych organizacji. Uroczystości na placu obejmą m.in apel pamięci, przemówienia gości, złożenie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. O godz. 12 w kościele garnizonowym odprawiona zostanie msza św.

Po mszy organizatorzy zaplanowali część patriotyczno-edukacyjną, która zapowiada się bardzo ciekawie. Rozpocznie się około godz. 14 na scenie przy fontannach. Największą atrakcją ma być inscenizacja bitwy 1920 roku. Wezmą w niej udział: Radomska Grupa Rekonstrukcji Historycznej, Klub Jeździecki „Cwał”, 11 Pułk Ułanów Legionowych i Kozienicka Grupa Rekonstrukcji Historycznej. Autorem scenariusza jest Przemysław Bednarczyk, nauczyciel historii w III LO im. Dionizego Czachowskiego, który wcześniej przygotowywał w Muzeum Wsi Radomskiej inscenizacje bitwy z czasów powstania styczniowego.

Odbędzie się również koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu Hetmańscy Sarmaci z Zamościa. Każdy z widzów będzie mógł się włączyć do śpiewania, będą bowiem rozdawane teksty najpopularniejszych utworów.Na deptaku zorganizowana zostanie także wystawa dokumentów ze zbiorów Archiwum Państwowego, swoje wyroby zaprezentuje Fabryka Broni. Stoisko z publikacjami o historii bitwy 1920 roku i historii Polski przygotuje Księgarnia Literacka im. Witolda Gombrowicza.