Odblaski

15 listopada 2006

Rowerzyści bywają -  zwłaszcza o tej porze roku – prawdziwą zmorą kierowców. Ubrani w ciemne rzeczy, ze zbyt małą ilością świateł odblaskowych są zazwyczaj bardzo źle widoczni. Dlatego policjanci z mazowieckiej drogówki rozdają rowerzystom dodatkowe pakiety odblasków.

Do wypadków z udziałem rowerzystów dochodzi bardzo często 

- Piesi i rowerzyści popełniają kardynalny błąd myśląc, że jeżeli widzą w ciemności reflektory zbliżającego się samochodu, to kierowca również musi ich widzieć. A to z reguły nieprawda – przypomina January Majewski z zespołu prasowego Mazowieckiej Komendy Policji w Radomiu.

Odległość, z jakiej kierujący samochodem może dostrzec rowerzystę na jezdni, zależy od bardzo wielu czynników.  - O tej porze roku mokra i śliska nawierzchnia wydłuża drogę hamowania i kierowca może nie zdążyć zatrzymać samochodu, jeśli zobaczy w światłach w ostatniej chwili pieszego czy rowerzyście - dodaje Majewski.

iesi wraz z rowerzystami i motorowerzystami stanowią w naszym kraju 48 proc. wszystkich ofiar śmiertelnych : każdego dnia ginie na drogach 15 osób, a 200 zostaje rannych. Tylko w październiku na Mazowszu zginęło 65 osób, 60 proc. to piesi i rowerzyści. – Ostatnio na prostym odcinku drogi w okolicach Grójca o godz. 18 potrącony został 26-letni pieszy; mężczyzna zmarł w drodze do szpitala – wylicza J. Majewski. – Z kolei w okolicach Przysuchy o godz. 18. 20 na miejscu zginął potrącony 58-letni rowerzysta. Niejednego wypadku można by uniknąć, gdyby rower miał odpowiednie oświetlenie, a pieszy elementy odblaskowe. Policjanci rozdaja odblaski

Pakiety odblaskowe na rower, które rozdają policjanci drogówki podczas kontroli i różnego rodzaju imprez, zawierają po kilka naklejek odblaskowych. Można je nakleić na różne elementy roweru. - Znacznie poprawiają one widoczność jednośladu w światłach samochodowych – zaznacza January Majewski.