Odkrycie na Mieście Kazimierzowskim. To średniowieczna zabudowa

8 października 2020

Odkrycie archeologiczne na radomskim Mieście Kazimierzowskim. Podczas prac przy ul. Esterki odsłonięto część drewnianej zabudowy średniowiecznej. Próbki drewna zostaną teraz zbadane, co pozwoli bliżej określić datę powstania obiektu.

       

- Na wniosek wojewódzkiego konserwatora zabytków poproszono o konsultację dra Zbigniewa Lechowicza, specjalistę w zakresie archeologii średniowiecznej, wybitnego znawcę archeologii miejskiej, wieloletniego współpracownika Muzeum im. Jacka Malczewskiego i miłośnika średniowiecznego Radomia. Pod nadzorem archeologicznym pobrane zostaną próbki przykorowe drewna. Następnie poddane będą badaniom dendrochronologicznym, aby przybliżyć datę powstania zabudowy - wyjaśnia Dagmara Gaz z "Malczewskiego".

Odkrycie jest rzadkim obrazem ukazującym układ średniowiecznej zabudowy. Widoczne są dokładnie narożniki budynku. - Dr Lechowicz podkreślił, że podczas prac prowadzonych w Radomiu nie odkryto tak dokładnie zachowanych obiektów. Czekamy na dalsze decyzje, o których będziemy informować w stosownym czasie - zapewnia Gac.

Przypomnijmy, że w 2014 roku podczas badań archeologicznych w zachodniej części Rynku odnaleziono fundamenty drewnianego ratusza. Na razie jednak nie zostały one wyeksponowane, bo potrzebny jest do tego remont płyty.

bdb

Fot. Materiały prasowe/Muzeum im. Jacka Malczewskiego Radom

Tags