Odwiedzaliśmy cmentarze i groby bliskich. Społecznicy zebrali ponad 21 tys. zł na renowację zabytkowej nekropoli

1 listopada 2022

Radomianie, a także wiele osób, które przyjechało spoza miasta, by odwiedzić groby bliskich, zjawiło się dzisiaj, a także w weekend począwszy od soboty na cmentarzach. Najtłumniej było jak zwykle na największych nekropoliach: na Firleju i przy ul. Limanowskiego. Na tym drugim, społecznicy zorganizowali kwestę na odnowę zabytkowych nagrobków.

 

fot. Anna Wróblewska/UM Radom

 

Podczas tegorocznej, pierwszej po dwuletniej przerwie z powodu pandemii zbiórki, w puszkach wolontariuszy znalazło się  ponad 21 tys. zł. Kwestujących mogliśmy spotkać w niedzielę, 30 października i dzisiaj, 1 listopada. - Składamy podziękowania za wszystkie datki, które trafiły na renowację starych pomników - mówi Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu. Podkreśla, że liczy się nawet najmniejsza suma, którą darczyńcy wsparli renowację najstarszych i najpiękniejszych pomników na radomskiej nekropolii. 

- Tegoroczny wynik jest bardzo dobry. Pozwoli nam on na podjęcie kolejnej renowacji w roku 2023. Szczególną wdzięczność kierujemy do wolontariuszy zbierających datki, w tym młodzieży radomskich szkół - dodaje Sławomir Adamiec. Zaznacza, że dzięki wspólnemu wysiłkowi przez ostatnie lata kwesta stała się nie tylko pięknym przykładem pamięci o bliskich zmarłych, ale również troski o materialną i duchową wartość sztuki cmentarnej, czego świadectwem są m.in. wyniki dorocznych zbiórek komitetu.

Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu prowadzi kwesty na najstarsze,j 210- letniej nekropolii Radomia od 27 lat. Dzięki nim od 1995 r. uzyskał kwotę bliską 750 tys. zł. (39 kwest łącznie z małymi kwestami w Wielką Sobotę), co pozwoliło na odrestaurowanie 25 nagrobków.

bdb, kat

 

 

 

Tags