Oficyna dworska w Czarnolesie odzyska dawny blask. Muzeum podpisało umowę na remont

18 lutego 2022

Wkrótce pochodząca z pierwszej połowy XIX wieku oficyna dworska w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie odzyska swój dawny blask. Dzięki rewitalizacji zabytek zostanie uratowany przed zniszczeniem.

 

Umowa została już podpisana (fot. Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie)

 

Przetarg na prace renowacyjne wygrała Korporacja Budowlanej Darco z Radomia, z którą kierownictwo muzeum podpisało już umowę na wykonanie prac.

Jak wykazały badania konserwatorskie, oficyna została zbudowana częściowo z materiałów rozbiórkowych z dawnego pałacu, związanego z bezpośrednimi właścicielami czarnoleskich dóbr po rodzinie Kochanowskich. Kolejne remonty i modernizacje obiektu doprowadziły do zatracenia jego pierwotnego charakteru.

Rewitalizacja i konserwacja oficyny stała się konieczną potrzebą, ratującą zabytek przed zniszczeniem. W ogólnym planie zwiększy się atrakcyjność czarnoleskiego kompleksu dworsko-parkowego oraz dostępność do oferty programowej Muzeum Jana Kochanowskiego.

Projekt przewiduje przywrócenie pierwotnej bryły budynku z połowy XIX wieku. Zostanie wykonana izolacja fundamentów, będą nowe ściany zewnętrzne, budynek zyska również nowy taras wyłożony kostką drewnianą.

Zaprojektowana została równie nowa aranżacja pomieszczeń, m. in. sala edukacyjna. - Odtworzony zostanie bardzo rzadko występujący w architekturze tego typu komin „butelkowy”. We fragmentach zostanie wyeksponowana ściana wieńcowa i odtworzony pierwotny dach, który pokryty zostanie tradycyjnym gontem oraz okna typu skrzynkowego z okiennicami. Będzie specjalne wejście dla osób niepełnosprawnych - opisuje Ireneusz Domański, p.o. dyrektora czarnoleskiego muzeum.

Wartość prac przekracza 1,3 mln zł. Remont zostanie sfinansowany z funduszy UE i przez samorząd województwa mazowieckiego.

- Bardzo się cieszę dzisiaj z podpisania tej umowy. W większości naszych instytucji kultury prowadzone są intensywne prace budowlane lub modernizacja istniejących obiektów. To jest również moja osobista duma, że udaje się tak dużo zrobić - podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski.

- Dołożymy najwyższej staranności, by za dziewięć miesięcy ten obiekt wyróżniał się może nawet przyćmił blaskiem ten istniejący, żeby zwracał na siebie uwagę - zapewnia Dariusz Żak, prezes firmy Darco.

kat, bdb

 

Tags