Ogród botaniczny na muzealnym dziedzińcu. Zagłosuj, a powstanie

28 października 2020

Nowe gatunki roślin, ściana wodna, ławki i meble w stylu vintage, podświetlone wewnętrzne mury – tak może wyglądać miniogród botaniczny na dziedzińcu Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Jego utworzenie znalazło się na liście projektów do głosowania w Budżecie Obywatelskim Mazowsza.

   

Pomysłodawcą miniogrodu na dziedzińcu, który niedawno  został udostępniony zwiedzającym jest Marek Słupek, kierownik działu przyrody w muzeum. -  Teren dziedzińca obfituje w świadectwa minionych czasów, bowiem to tu odkryto pozostałości XIV-wiecznego warsztatu szewskiego, ślady istnienia pieców chlebowych w przymurnych kamienicach, z resztkami ich fundamentów. Swoistą kropką nad i, dopełnieniem i podkreśleniem historycznej wartości miejsca, jest obecny na dziedzińcu unikalny zespół zieleni o charakterze paraparkowym, z kilkudziesięcioletnimi już dziś okazami świerka pospolitego, tamaryszka czteropręcikowego, tulipanowca amerykańskiego, magnolii Soulange’a, jabłoni hubejskiej, surmii bignionowatej i innych - mówi Marek Słupek. Podkreśla, że szczególnie monumentalny i okazały charakter mają zielone (a na jesieni karmazynowe) kobierce winobluszczu pokrywające szczelnie wschodnie i zachodnie ściany budynków okalającego dziedziniec kompleksu muzealnego.

Zmieni się w zielony azyl

Projekt zakłada metamorfozę obecnego dziecińca w miejsce, które stanie się zielonym azylem, ale także centrum wydarzeń kulturalnych. Utworzenie muzealnego miniogrodu botanicznego pozwoliłoby na m.in. dobudowanie ażurowych schodów do tarasu, instalację ławek i mebli miejskich w stylu vintage, podświetlenie wewnętrznych murów, montaż mieniącej się kolorami ściany wodnej, stworzenie przestrzeni wygodnej i pozwalającej na odpoczynek i organizację mnóstwa kulturalnych wydarzeń. Projekt zakłada również rearanżację obecnej na dziedzińcu wielogatunkowej roślinności, m.in. poprzez jej iluminację, nasadzenia nowych gatunków pnączy, drzew, krzewów, bylin czy miododajnych kwiatów w miniwirydarzu, który jest nawiązaniem do historii kolegium ojców pijarów (pierwszych gospodarzy obiektu) i założeń ogrodowych tego typu w średniowiecznych instytucjach. Inspiracją do tych zmian jest m.in. kształt i forma jednego z najstarszych w Europie ogrodu botanicznego Orto Botanico di Brera w Mediolanie, powstałego w 1774 roku z inicjatywy cesarzowej Marii Teresy. Funkcjonujący do dziś mediolański ogród ma otwarty i ogólnodostępny charakter.

Miejsce z potencjałem  

- Dziedziniec muzeum to miejsce z ogromnym potencjałem, który chcemy wykorzystać. To miejsce otwarte dla zwiedzających, jest tu także ścieżka edukacyjna opowiadająca o historii budynków muzeum. Utworzenie miniogrodu botanicznego to ogromny krok ku możliwości organizacji koncertów, plenerów malarskich czy różnych innych wydarzeń. Chcemy także, aby miejsce stało się zielonym azylem. I choć różnogatunkowej przyrody tu nie brakuje, widzimy konieczność przekształcenia tej przestrzeni – zaznacza Leszek Ruszczyk, p.o. dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Dzięki wygranej w Budżecie Obywatelskim Mazowsza dziedziniec mógłby stać się także przestrzenią edukacyjno-rekreacyjną. Projekt przewiduje zakup karmników i budek lęgowych z kamerami, które pomogłyby poznać fascynujące życie ptaków. W planach jest także szachownica zaprojektowana na poziomie kostki brukowej, pozwalająca na rozgrywanie partyjek „żywych” szachów.

Szacowany koszt projektu to 472 tys. 500 zł. Głosowanie już trwa, głos można oddać do 16 listopada.

Na projekt głosować można tutaj

kat, bdb

Fot. Muzeum im. Jacka Malczewskiego Radom

 
Tags