Opętani Literaturą. Śliwowski o Różewiczu, Wicha o pamięci, New Bone o Komedzie
5 września 2019
Koncert z muzyką Komedy, wykład i spotkanie literackie – w piątek, 6 września i w niedzielę, 8 września – ciąg dalszy festiwalu Opętani Literaturą. Wydarzenia odbędą się w Miejskiej Bibliotece Publicznej i w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.
W piątek o godz. 18 w MBP prof. Piotr Śliwiński wygłosi wykład zatytułowany „Tadeusz Różewicz: wielkość, nicość, solidarność”. Różewicz to, podobnie jak Gombrowicz, jeden z najbardziej oryginalnych twórców zmagających się z formą, określającą ludzką kondycję.
Prof. dr hab. Piotr Śliwiński jest wybitnym znawcą Różewicza, badaczem polskiej poezji współczesnej, nauczycielem akademickim i krytykiem literackim. Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Po wykładzie rozdane zostaną zaproszenia na galę Nagrody Gombrowicza. Organizatorzy przypominają, że jak co roku rozdawać będą zaproszenia jednoosobowe.
W niedzielę o godz. 17 w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli rozpocznie się spotkanie zatytułowane „Literatura czyli pamięć”. Z Marcinem Wichą, laureatem III edycji Nagrody Gombrowicza oraz Paszportu Polityki i nagrody Nike, autorem książek dla dzieci i grafikiem rozmawiać będzie Inga Iwasiów. Oboje pisarze są autorami świetnych eseistycznych rozważań o pamięci, przemijaniu i żałobie, narzędziem przepracowania której jest także literatura.
Prof. dr hab. Inga Iwasiów – pracownik naukowa Zakładu Literatury Polskiej XX i XXI wieku Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Autorka książek z zakresu literaturoznawstwa i krytyki literackiej, felietonów, poezji, opowiadań i powieści. Jako pisarka debiutowała tomem prozy „Miasto-ja-miasto” w 1998 roku. Jej pierwsza powieść ("Bambino") była nominowana do Nagrody Nike 2009, Nagrody Literackiej Gdynia 2009 oraz Nagrody Mediów Publicznych "Cogito" 2009. Jest pomysłodawczynią Nagrody Literackiej dla Autorki „Gryfia”, której celem jest m.in. promowanie twórczości kobiet.
Po rozmowie krakowski zespół jazzowy New Bone przypomni najważniejsze utwory Krzysztofa Komedy. Koncert zatytułowany jest „Komeda także półwieczny”, gdyż także w tym roku mija pół wieku od śmierci kompozytora.
Wstęp wolny.
W niedzielę do Wsoli wszystkich zainteresowanych dowiezie bezpłatny autokar. Zbiórka o godz. 16.20 na przystanku Chrobrego/ Czysta (kierunek Michałów), powrót około godz. 19.
Fot. Materiały prasowe/MWG Wsola