Orkiestra Grandioso ma piękny jubileusz. Przez 45 lat przewinęło się przez nią kilka tysięcy osób

29 października 2023

To był wyjątkowy koncert, bo okazja była wyjątkowa. Młodzieżowa Orkiestra Dęta Grandioso obchodzi 45-lecie istnienia. Podczas sobotniego wieczoru w Zespole Szkół Muzycznych, publiczność i fani zespołu mogli usłyszeć utwory wykonywane przez trzy pokolenia artystów. Przez kilkadziesią lat przez Grandioso przewinęło się kilka tysięcy osób.

 

fot. Łukasz Wójcik/UM Radom

 

Wydarzenie było podsumowaniem 45-letniejhistorii radomskiej orkiestry. Aktualni Mistrzowie Polski zaprosili do współtworzenia koncertu swoich absolwentów oraz obecnych członków. Wystąpili: Orkiestra Małe Grandioso, Orkiestra Grand - Radomska Orkiestra dla Dorosłych, Orkiestra Absolwentów Grandioso, Orkiestra Grandioso Radom oraz Mażoretki Grandioso i Mażoretki Absolwentki. Zespoły wystąpiły pod dyrekcją Kingi Składanek i Dariusza Krajewskiego.

Kilka tysięcy osób

- To jest praca nas wszystkich, począwszy od kadry i młodzieży, ale nie tylko tej, która należy do orkiestry , ale i tej która w niej była. To jest taki długi marsz, 45 lat - podsumowuje Dariusz Krajewski, dyrygent Grandioso. Przyznaje, że na początku było trudno. - Ja tego nie pamiętam, ale wiem z relacji, że tak było, dziś jest na pewno łatwiej - podkreśla. - Staramy się rozwijać, czerpać od innych poprzez  uczestnictwo w konkursach, wyjazdach, koncertach. Mam nadzieję, że cieszymy ucho i oko publiczności. Dzisiaj występujemy w ok. 200-osobowym składzie, ale przez te 45 lat przez zespół przewinęło się kilka tysięcy osób - mówi dyrygent.

Dla Wiktora Zucha, klarnecisty muzyka to całe jego życie. - Do szkoły muzycznej chodzę już 10 lat. Jestem dumny, że mogę grać w tej orkiestrze. Mamy dużo tytułów, wygrywamy mistrzostwa, cieszę się, że mogę być w orkiestrze - zapewnia.

- Gram w orkiestrze na trąbce od 12 lat. Kiedyś byłam marżoretką. Dla mnie ważni są przede wszystkim ludzie i atmosfera, jaka tu panuje - zapewnia Anna Umię

cka.

Fenomen miejsca

Grandioso jest częścią Młodzieżowego Domu Kultury. - Słowackiego 17 (to adres MDK) to fenomen miejsca. Mamy mistrzynie świata w akrobatyce, w tańcu, najlepszy zespół akrobatyczny w Polsce drugi raz z rzędu. Mamy największa orkiestrę młodzieżową w Polsce, liczy przecież około 200 osób - podkreśla dyrektor MDK Dorota Sokołowska. Nie ukrywa, że jest bardzo dumna. - Całe życie uważałam, że z młodymi ludźmi trzeba budować na ich mocnych stronach i na pasjach, bo jeżeli ktoś doświadcza sukcesu, to jemu lepiej, mądrzej, fajniej, bardziej odpowiedzialnie się żyje, wybiera, podejmuje decyzje - twierdzi dyrektor Sokołowska.

kat, bdb

 

 

 

 

Tags