Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Pionkach? Starostwo stara się o uczelnię

21 marca 2023

Starostwo Powiatowe w Radomiu czyni starania o powołanie w Pionkach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Uczelnia miałaby się mieścić po zwolnionych przez szpital budynkach przy ul. Sienkiewicza i kształcić kadry potrzebne dla lokalnego rynku pracy.

 

Uczelnia miałaby siedzibę w dawnym budynku szpitala (fot. Starostwo Powiatowe Radom)

 

O planach poinformował w mediach społecznościowych starosta radomski Waldemar Trelka, przypominając, że nowa siedziba Szpitala Powiatowego w Pionkach będzie wkrótce gotowa. - W budynku przy ul. Harcerskiej mają być będą nadal prowadzone usługi medyczne, ale o innym profilu. Natomiast te przy ul. Sienkiewicza mogą stać się siedzibą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Jestem już po szczegółowych rozmowach z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji i Nauki, które szuka lokalizacji dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Wraz z zarządem powiatu rozważamy więc przekazanie na jej potrzeby tych właśnie dwóch obiektów - wyjaśnił starosta.

Władze powiatu planują, by na najbliższej sesji rady poddać pod głosowanie stanowisko, które da możliwość podpisywania dokumentów dotyczących nieodpłatnego przekazania majątku szpitala dla nowo powstałej wyższej szkoły zawodowej. - Remontem i adaptacją pomieszczeń w budynkach przy ul. Sienkiewicza zajmie się ministerstwo. My zabezpieczymy interesy powiatu, zapisując w akcie notarialnym, że jeśli ministerstwo zmieni plany, to budynki muszą wrócić do naszych zasobów - podkreśla Waldemar Trelka. Jak zaznacza, będzie to kolejny krok nowych władz powiatu, zmierzający do wzmocnienia rangi Pionek, które od lat borykały się z wieloma problemami gospodarczymi, wynikającymi z likwidacji zakładów pracy i bezrobocia.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Pionkach może kształcić studentów na kierunkach, które są na lokalnym rynku pracy deficytowe, np. ratownik medyczny, pielęgniarka, specjalista uzbrojenia, procesów chemicznych.

bdb, kat

Tags