Reklama

PaT na narkotyki

17 kwietnia 2007
Nietypowy spektakl obejrzeli dziś uczniowie radomskich gimnazjów. Na widowni Teatru Powszechnego zasiadło 300 młodych ludzi. A także - ich nauczyciele oraz policjanci. Uczniowie wypełniali ankietę


"Blackout" to przedstawienie w ramach programu PaT, czyli Profilaktyka a teatr, realizowanego przez Komendę Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu i władze miasta. 

Program poprzez atrakcyjną formę – łączenia spektaklu teatralnego z dydaktycznymi treściami ma wpływać na zmniejszenie narkomani wśród uczniów i zwrócenie uwagi rodziców na ten problem. „Blackout” ukazuje historię dwóch nastoletnich braci i drogę prowadzącą do uzależnienia od środków odurzających. Na scenie występują m.in. studenci pedagogiki, dzieci policjantów i ich rodziny. - Badania pokazały, że po narkotyki najczęściej sięgają młodzi ludzie w  wieku 12 - 14 lat - wyjaśnia jedna z aktorek Katarzyna Krakowiak. - Chcemy nauczyć ich indywidualnego myślenia i mówienia "nie" na propozycje spróbowania używek - dodaje reżyser i szef projektu Grzegorz Jach, na co dzień również oficer policji.

Co radomscy gimnazjaliści wiedzą o narkotykach? - Oglądamy filmy, rozmawiamy z rodzicami i wiemy do czego mogą doprowadzić - zapewnia Michał Kaluga, uczeń gimnazjum nr 1 w Radomiu. Podobnie uważa jego koleżanka ze szkoły Marcelina Kopyt - Staram się unikać złego towarzystwa i odmawiać kiedy proponują "działkę".

Uczestnicy spotkania wypełniali także ankietę. Wśród pytań, znalazły się m.in. takie: czy nauczyciele rozmawiają z tobą na temat szkodliwości zażywania narkotyków? Czy znasz uczniów, którzy sięgają po narkotyki? Czy problem narkomanii występuje w twojej szkole?

Radom jest pierwszym miastem, w którym przeprowadzono tego typu akcję. Kolejnymi będą inne miejscowości na Mazowszu.