Pierwszy śmigłowiec LPR na lądowisku po modernizacji. Na pokładzie pacjentka w bardzo ciężkim stanie

22 lutego 2023

Szybko okazało się, jak jest potrzebne. Dziś na lądowisko dla helikopterów przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu przyleciał pierwszy po modernizacji tego obiektu śmigłowiec Lotniczego Pogotowie Ratunkowego. Na swoim pokładzie transportował pacjentkę w bardzo ciężkim stanie.

 

fot. MSS Radom

 

- Było to możliwe dzięki temu, że mamy lądowisko dostosowane do najnowszych wymogów i przepisów nałożonych przez ministra zdrowia. Zapewniamy pacjentom możliwie najszybszą pomoc medyczną - podkreśla Karolina Gajewska, rzeczniczka MSS w Radomiu. Przypomina, że lądowisko zostało przebudowane w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

Modernizacja lądowiska przy szpitalu na Józefowie kosztowała około 1mln 200 tys. zł. Koszt ten wzrósł w porównaniu z planowanym, ponieważ plac został przystosowany do lądowania śmigłowców Black Hawk. Tym samym zwiększone zostały możliwości operacyjne lądowiska.

Nie więcej niż 5 minut

Dotychczasowe lądowisko miało już 20 lat. Podczas remontu ułożono nową nawierzchnię i wyremontowano drogę dojazdową do obiektu. Zamontowano też nowoczesny system oświetlenia nawigacyjnego wraz z zapewnieniem zasilenia. Wykonano także monitoring. Na nowo oznakowano również szpitalne budynki po to, by zapewnić bezpieczeństwo operacjom śmigłowców.

Stare lądowisko nie spełniało też wszystkich wymaganych obecnie standardów i przepisów nałożonych przez ministra zdrowia. Teraz będzie mogło zapewnić najszybszy z możliwych transport chorych wymagających natychmiastowej pomocy medycznej. Zgodnie z przepisami, powinno się znajdować w najbliższym otoczeniu szpitala, tak aby transport chorych z helikoptera do placówki medycznej nie zajmował więcej niż 5 minut. Cenne sekundy niejednokrotnie ratują życie.

bdb

 

Tags