Piraci drogowi do gazet

3 października 2006
   Czy to koniec bezkarności pijanych za kierownicą? Ich nazwiska i zdjęcia mają publikować lokalne media.

   Tak postanowiła Prokuratura Okręgowa w Radomiu. Jest to efekt czerwcowej decyzji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, który zezwolił na publikowanie wizerunku nietrzeźwych kierowców w mediach. Warunkiem jest uznanie, że będzie to na określonych terenie skuteczna metoda walki z piratami drogowymi. Do prasy mają trafiać dane i zdjęcia kierowców, w tym motorowerzystów i rowerzystów, którzy spowodowali katastrofę lub  wypadek drogowy pod wpływem alkoholu oraz przyłapanych na jeździe po pijanemu, jeśli byli już skazani prawomocnym wyrokiem za taki czyn. Media nie muszą czekać do ogłoszenia wyroku, mogą publikować te dane w momencie przedstawienia podejrzewanemu zarzutów.

   Policyjne statystyki są zatrważające. Rocznie w Radomiu po wypiciu alkoholu za kółkiem siada ponad tysiąc osób. W ubiegłym roku policjanci zatrzymali 154 kierowców  w stanie po spożyciu alkoholu i 797 nietrzeźwych.   

   - W pierwszym półroczu tego roku pijani kierowcy spowodowali sześć wypadków i 32 kolizje – informuje rzecznik radomskiej KMP Rafał Jeżak. – Jedna osoba zginęła, 32 zostały ranne.

   Informacje o nietrzeźwych kierowcach będą publikowane na stronach internetowych Komendy Miejskiej Policji w Radomiu i na stronach poszczególnych komend powiatowych, w lokalnych gazetach, telewizji oraz portalach internetowych.