Po słowach o „brukselskiej okupacji”. Poseł Frysztak chce odwołania Marka Suskiego z funkcji szefa Rady Patronackiej UTH

13 września 2021

– Chcemy jednoznacznie odciąć radomian od tych słów – mówi poseł Konrad Frysztak (Platforma Obywatelska) i apeluje do rektora Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, aby usnął Marka Suskiego z funkcji przewodniczącego rady patronackiej uczelni.

 

 

Poseł zorganizował dzisiaj konferencję prasową pod ponikiem żołnierzy Armii Krajowej przy ul.  Niedziałkowskiego, gdzie w miniony czwartek głos zabrał m.in. poseł Suski (PiS). Mówił: "W trakcie II wojny światowej Polska walczyła z jednym okupantem. Walczyła z okupantem sowieckim, będziemy walczyć z okupantem brukselskim. Bruksela chce "rzucić nas na kolana, żebyśmy byli może landem niemieckim, a nie dumnym państwem wolnych Polaków". Parlamentarzysta dodał: - Mamy również takich, którzy w trakcie Radomskiego Czerwca byli szefami milicji obywatelskiej. Czasem się zdarza tak, że ich dzieci czy wnuki sprawują władzę. Czasem się zdarza tak, że nie wydają zgody na takie zgromadzenia jak to tutaj. Tak jak prezydent Radomia i to otoczenie, które rządzi dzisiaj Radomiem. Niestety tam są dzieci milicjantów, milicji obywatelskiej.

Miejsce dalekie od polityki

Konrad Frysztak uważa, że miejsce gdzie postawiono pomnik żołnierzy AK, powinno być dalekie od wszelkiej polityki . - Bo jest ono upamiętnieniem bohaterskich wydarzeń i bohaterskich czynów żołnierzy Armii Krajowej, ludzi, którzy w czasach nazistowskiej okupacji walczyli z najeźdźcą i ludzi, którzy aktywnie uczestniczyli w dbaniu o to, by ci którzy zostali oswobodzeni, przeżyli - mówi poseł Frysztak.

Konrad Frysztak mocno podkreślał, że Marek Suski jest parlamentarzystą z Grójca. - Chciałbym, aby to mocno wybrzmiało: aby człowiek, który nie pochodzi z naszego miasta, który nie jest radomianinem, nie zna historii naszego miasta, był utożsamiany z nim. Mark Suski zohydził i ubabrał to miejsce obecnym dyskursem politycznym - ocenia poseł Platformy. Jego zdaniem, słowa Suskiego tym, że Radomiem rządzą dzieci milicjantów są totalną bzdurą. - To dziś Prawo i Sprawiedliwość ma z tym problem we własnym obozie i toczy się dyskusja, czy ojciec jednego z radnych był agentem, czy nie był. Ale to dziś nas nie powinno dotyczyć, to są wewnętrzne spory w Prawie i Sprawiedliwości. Dla nas ważne jest toi, że chcemy pamiętać o historii i dumnych ludziach, którzy w latach 1939-45 walczyli z najeźdźcą.

Do rektora UTH: odwołać Suskiego

Według Frysztaka, nazywanie Brukseli i Unii Europejskiej, która ma w naszym społeczeństwie blisko 80-popracie, to nic innego jak próba wyprowadzenia naszego kraju ze struktur UE. - Suski pełni zaszczytną funkcję przewodniczącego Rady Patronackiej Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego. Zapowiadam, że jeszcze dziś w rektoracie UTH, złożę apel, aby pan rektor Sławomir Bukowski usunął pana Marka Suskiego z tej funkcji. Uniwersytet również jest beneficjentem środków unijnych, a Marek Suski będzie negował dalsze sprzymierzenie z UE? Na czele rady patronackiej powinny stać światłe umysły, ludzie o szerokich horyzontach, a nie mali ludzie, którzy nazywają naszego wielkiego partnera, Unię Europejską, okupantem. Bo jeśli tak jest, to czy pod tą okupacją znajduje się np. była minister Rafalska, czy była minister Zalewska, która pobiera co miesiąc "od okupanta" niemałe pieniądze, kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Czy wie o tym IPN?

Podczas konferencji głos zabrał także Andrzej Chałubiński, który był uczestnikiem uroczystości pod pomnikiem AK.  - Wystarczy przejechać się po okolicy, by zobaczyć, jak wyglądają dzisiaj drogi, jak wyglądają małe miasteczka, jak odbudowały się wsie. Trudno poznać, że są to te same miejsca. Czyli okupant strasznie nas zniszczył. Wypowiedziane przez tego pana słowa naprowadzają mnie na to, że on chyba zna miejsca martyrologii, gdzie ten okupant rozstrzelał kogoś, a może poprowadzi atak na więzienie, gdzie ten okupant przetrzymuje Polaków? Chyba IPN powinien o tym wiedzieć? A chyba nie wie? - pytał świadek słów wypowiedzianych przez Marka Suskiego.

Bożena Dobrzyńska

Tags