• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Po wakacjach w bibliotece. W sobotę Narodowe Czytanie „Przedwiośnia”

4 września 2018

Po wakacyjnej przerwie w Miejskiej Bibliotece Publicznej (i jej filiach) będzie miało miejsce wiele interesujących i różnorodnych wydarzeń z Narodowym Czytaniem 2018 włącznie. W tym roku lekturą obowiązkową jest „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

 

biblioteka_430_01

 

W środę, 4 września, o godz. 18 odbędzie się w Małej Galerii RTF (Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12) otwarcie zbiorowej wystawy fotografii członków Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego „Powakacyjnie. Zachód słońca – kicz czy radość fotografowania?”

Zachód słońca to najczęściej wykorzystywany temat w fotografii, szczególnie w okresie wakacji. Powiększone i przebarwione, chowające się za horyzont słońce fascynuje i stwarza potrzebę zapamiętania widoku poprzez zapisanie obrazu.  Jest jednak wiele osób, które traktują ten temat jako infantylny, pozbawiony dobrego smaku. Czy tak rzeczywiście jest? Czy fotografowanie urokliwego zachodu słońca nie może być twórcze?

Z kolei w czwartek, 6 września o godz. 10.30 filia nr 2 (ul. Zientarskiego 1A) zapraszamy dzieci na  zajęcia literacko-plastyczne”Magiczna Biblioteka” organizowane w ramach cyklu Dwójkowa Akademia Czytelnika. Poprowadzi je Ewa Nowak.

Intymny, mały świat Małgorzaty Krajewskiej

Natomiast w piątek, 7 września, o godz. godz. 18 zaplanowano kolejny w tym tygodniu wernisaż, tym razem w filii nr 6 (ul. Kusocińskiego 13). „Mój intymny, mały świat” to tytuł wystawy fotograficznej Małgorzaty Krajewskiej. Na  ekspozycji zebrano różne fotografie: od miejskich plenerów ukochanej przez autorkę Pragi, ujęte w nieco kafkowskim klimacie, po przyrodę widzianą niekoniecznie w sposób naturalistyczny. Jednak każda z tych fotografii jest małym szkiełkiem w kalejdoskopie, który tworzy intymny świat. To, że owe fotografie mówią o autorce, jest rzeczą banalną. A bywa i tak (jak często ma to miejsce w życiu), że robiąc coś z określoną intencją, stwarzamy okazję dla pojawienia się w sposób zupełnie przypadkowy czegoś interesującego. Takim interesującym przypadkiem jest zdjęcie ukazujące wiele twarzy jednego miasta – powstałe w wyniku przypadkowego nałożenia na siebie trzech odrębnych ekspozycji. Na drugim krańcu znajdują się zdjęcie wypracowane przy pomocy określonych, świadomie zastosowanych technik, dzięki którym autorka starała się pokazać tajemniczy, surrealistyczny duch czeskiej Pragi. Małgorzata Krajewska fotografuje od młodości, sztuki fotografii uczyła się na spotkaniach w Warszawskim Towarzystwie Fotograficznym.

Cały naród czyta „Przedwiośnie”
W sobotnie przedpołudnie, 8 września, o godz. 11 MBP zapraszamy natomiast na dziedziniec Biblioteki Głównej na Narodowe Czytanie 2018. Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. W Narodowym Czytaniu 2018 w Radomiu wezmą udział przedstawiciele radomskiego świata kultury. – Zaprosiliśmy m.in. dyrektorów instytucji kultury, regionalnych poetów i pisarzy oraz przedstawicieli mediów, które wspierają kulturę. Spotkanie wzbogaci finałowa scena miłosna między Laurą a Baryką w interpretacji znanych aktorów – zapowiada Marta Trojanowska z MBP.  Zaplanowano też koncert „Poloneza czas zacząć” w wykonaniu zespołu wokalno-instrumentalnego Artes Ensemble w składzie: Anna Baran – mezzosopran, Małgorzata Janaszek – wiolonczela, Andrzej Janaszek – fortepian. Podczas koncertu usłyszymy znane i lubiane polskie pieśni patriotyczne i ludowe.

Organizatorzy proszą, by na czytanie zabrać ze sobą swoje egzemplarze „Przedwiośnia”, będzie bowiem możliwość podstemplowania ich okolicznościową pieczęcią. Po koncercie będzie także możliwość przeczytania fragmentów powieści Żeromskiego przez chętnych radomian.

kat

 

Tags

Dodaj komentarz