Pobyt dziecka w szpitalu to stres i cierpienie. W leczeniu może pomóc, jak na Józefowie, dogoterapia

31 sierpnia 2023

Beza ma osiem lat, piękne białe futro i… cztery łapy. Radosna, przyjazna suczka rasy golden retriver odwiedziła dzisiaj małych pacjentów oddziału chirurgii dziecięcej i Poradni Rehabilitacji Dziennej dla Dzieci Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego. Ta wizyta to początek dogoterapii, która będzie prowadzona na Józefowie.

 

fot. MSS Radom

 

Psiej terapeutce towarzyszyła opiekunka, dogoterapeutka Katarzyna Safin i koordynatorka regionalna Fundacji Dr Clown, która organizuje zajęcia dla małych pacjentów, Anna Suchoń-Jasik.

- Naukowo dowiedziono, że dogoterapia pomaga w zmniejszeniu poziomu stresu, zmniejsza poczucie strachu, zmartwienia, zwiększa koordynację. Nasi pacjenci to dzieci, które trafiają na oddział z poważnymi schorzeniami, wymagają zabiegu operacyjnego. Dla dziecka to naprawdę bardzo duży stres i wszystko, co poprawia ich humor i obniża poziom stresu, jest dobrze widziane - zapewnia dr Witalij Zaft  z chirurgii dziecięcej szpitala na Józefowie.

Katarzyna Safin dogoterapeuta, właścicielka pięciu psów, w tym także 8 letniej Bezy: - Zawsze dzieciom mówię, że podczas kontaktu z psem w naszym mózgu wytwarza się ten samo hormon, kiedy jemy czekoladę. Więc jest to hormon szczęścia. Zatem dogoterapia jak najbardziej ma pozytywny wpływ na dochodzenie do zdrowia i sprzyja ogólnej poprawie samopoczucia.

Dogoterapia będzie prowadzona w szpitalu we współpracy z Fundacją dr Clown. Dwa razy w miesiącu doświadczony dogoterapeuta będzie odwiedzał pacjentów z oddziałów pediatrii i chirurgii dziecięcej. Chętne dzieci będą mogły wziąć udział w zajęciach z psem. Dzisiaj, podczas pierwszego spotkania najmłodsi wykonywali m.in. kolorowy naszyjnik dla suczki, a także mogli zobaczyć jak znajduje ona w pudełkach swój ulubiony przysmak.

Dogoterapia w szpitalu ma do spełnienia jeden podstawowy cel: sprawić by dzieci na chwilę zapomniały o stresie i cierpieniu.

bdb

Tags