• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Podział województwa mazowieckiego? Marszałek w Radomiu, wojewoda w Płocku

26 lipca 2020

Wrócił temat podziału województwa mazowieckiego na dwie odrębne jednostki administracyjne. Pierwszą, obejmującą Warszawę i okalający ją „obwarzanek” gmin oraz pozostałą część. Coraz więcej instytucji i organizacji zabiera też głos w sprawie.

    Poniżej publikujemy opinię Zespołu "Stolica w Radomiu". " (...) Gdy wydzieli się Warszawę, to niewiele Mazowsza na Mazowszu zostanie. Bo trudno obecnie i historycznie udowodnić związki Radomia z Płockiem, Ciechanowem czy Ostrołęką. Czy jest propozycja, która połączy sprzeczne interesy? Czy można dokonać w obowiązujących ramach prawdziwej deglomeracji? Radom to 14 pod względem wielkości miasto w Polsce. Uważamy, tu w Radomiu, że podział administracyjny z roku 1999 jest dla nas krzywdzący. Jesteśmy częścią wielkiego województwa mazowieckiego, lecz w praktyce to Warszawa skupia wszystkie funkcje stołeczne, kumulując je jako stolica województwa, stolica kraju i stolica kulturalno-biznesowa. W Warszawie funkcjonuje obecnie 451 urzędów. Dla miast o wielkości Radomia nawet kilka z nich to nie tylko prestiż, ale realna szansa na rozwój miasta. Proponujemy zmianę w art. 3 ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału  terytorialnego państwa poprzez wskazanie Radomia jako siedziby sejmiku, Płocka zaś jako siedziby wojewody. Zmiana ta jest stosunkowo prosta do przeprowadzenia, bo nie wymaga żadnych uzgodnień z Komisją Europejską. Nie podróżujemy już do urzędów W dobie cyfryzacji, która objęła także administrację rządową i samorządową nietrafionym jest argument o podróżach do urzędów. Wszystkie te sprawy można z łatwością załatwić przez ePUAP lub w delegaturach. Co dzięki temu zyskamy?Podział statystyczny województwa mazowieckiego na PL 91 Warszawski stołeczny i PL 92 Mazowiecki regionalny powoduje, że nie utracimy dostępu do Funduszy Europejskich, mimo wysokich dochodów Warszawy i okalających Warszawę powiatów.Dzięki wspomnianemu podziałowi statystycznemu możemy być dopisani przez rząd do programu „PolskaWschodnia”. Mazowsze bez Warszawy i okolicznych powiatów byłoby bardzo słabe ekonomicznie. Dziś mazowieckie wytwarza 22,4 proc. polskiego PKB, po wydzieleniu Warszawy zaledwie 5,2 proc.I nawet jeśli „janosikowe” z Warszawy trafiłoby do mazowieckiego terytorialnego, to przecież niecałe i nie na zawsze. Mazowieckie bez Warszawy to 13 proc. dotychczasowych wpływów do budżetu z podatku CIT. Większość firm ma swoje siedziby w stolicy. I tak mielibyśmy fundusze z UE na rozwój, ale zabrakłoby nam na wkład własny. Radom, jako siedziba marszałka i sejmiku zyskałby nie tylko na prestiżu. To także nowe budynki i miejsca pracy. Sam Urząd Marszałkowski to 16 departamentów, a mamy jeszcze chociażby Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli czy Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego itd." Grafika: Stolica w Radomiu
Tags

Jedna odpowiedź do “Podział województwa mazowieckiego? Marszałek w Radomiu, wojewoda w Płocku”

  1. patriota pisze:

    Czy miasto które nie posiada siedziby wojewody ,a tylko siedzibę marszałka województwa posiada status stolicy województwa Jeżeli tak to ok.jeżeli Płock mając siedzibę wojewody stałby sie stolicą to nadal krzywda dla Radomia.Musimy być świadomi,że Radom to prawie dwukrotnie większe miasto od Płocka.Taka sytuacja spowodowałaby większe rozczarowanie radomian niż obecnie.Proszę zatem nie minimalzowanie roszczeń naszych parlamentarzystów przy podziale mazowsza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *