Reklama

Pogranicznicy z Radomia rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Organizowała ona – w tym urzędnicy urzędu pracy – przerzut nielegalnych imigrantów

29 maja 2024

Funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Radomiu rozbili zorganizowaną grupę przestępczą specjalizującą się w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy Polski cudzoziemcom z krajów podwyższonego ryzyka migracyjnego oraz ułatwiania im nielegalnego pobytu na terytorium naszego kraju, czerpiąc z tego procederu znaczne korzyści majątkowe.

 

Zdjęcie ilustracyjne (fot. Straż Graniczna)

 

- W sprawie zatrzymano 10 osób, w tym pracowników jednego z powiatowych urzędów pracy. Wobec pięciu osób sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy - informuje kpt. Dagmara Bialec, rzeczniczka komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej, w tym zatrzymania 10 osób - obywateli Polski -  oraz przeszukania należących do podejrzanych mieszkań, a także pomieszczeń biurowych siedziby powiatowego urzędu pracy doszło w ubiegłym tygodniu na terenie województwa mazowieckiego. - Radomscy funkcjonariusze Straży Granicznej zabezpieczyli na miejscu kilkadziesiąt nośników danych, w tym karty SIM, pendrivy, komputery oraz telefony komórkowe, jak również kilkadziesiąt pieczątek firmowych, dokumentację bankową, zaświadczenia i oświadczenia. Na poczet przyszłych kar zajęto cztery samochody o łącznej wartości 187 tys. zł oraz 187 tys. 650 zł oraz 1 tys. 800 euro - wymienia rzeczniczka.

Imigranci z krajów podwyższonego ryzyka

Podejrzanym zarzuca się udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która działając od 2019 do 2024 r. na terenie południowych powiatów województwa mazowieckiego miała na celu organizowanie nielegalnego przekraczania granicy RP cudzoziemcom z krajów podwyższonego ryzyka migracyjnego (Turcja, Gruzja, Turkmenistan, Uzbekistan, Indie, Pakistan, Rwanda, Afganistan, Filipiny, Ghana, Kazachstan, Irak, Iran, Nigeria, Bangladesz, Nepal, Sri Lanka, Białoruś) poprzez dostarczanie dokumentacji niezbędnej do uzyskania wizy krajowej oraz poświadczanie nieprawdy, co do zamiaru zatrudnienia cudzoziemca i zapewnienia mu zakwaterowania na terytorium Polski tym samym wyłudzania poświadczenia nieprawdy od urzędników jednego z powiatowych urzędów pracy w postaci „Zaświadczeń o wpisie wniosku do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej” w zakresie miejsca wykonywania pracy sezonowej przez cudzoziemca.

Pięć tysięcy zaświadczeń

- Co istotne, o udział w grupie przestępczej podejrzewa się m.in. urzędników państwowych, jak i osoby prywatne, które w wyniku procederu uczynili sobie stałe źródło dochodu, osiągając znaczne korzyści majątkowe. Według ustaleń funkcjonariuszy Straży Granicznej, grupa działając w ten sposób mogła  wyłudzić ponad 5 tys. zaświadczeń o wpisie wniosków do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej - wyjaśnia kpt. Bialec.

Trzem osobom spośród 10 zatrzymanych postawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec pięciu osób sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. W stosunku do pozostałych pięciu podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju z jednoczesnym zatrzymaniem paszportu.

Śledztwo w sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Grójcu.

kat

Tags