Pół godziny za złotówkę

11 czerwca 2007
Za parkowanie w centrum będziemy płacić. Tak zdecydowali radni na dzisiejszej sesji, chociaż wielu było przeciwnych podjęciu takiej uchwały.W centrum jest za ciasno


Projekt wprowadzenia strefy płatnego parkowania w śródmieściu Radomia wzbudził ogromne kontrowersje. Wielu radnych pytało dlaczego strefa obejmuje tak duży obszar, w tym m.in. ul. Wałową, Rwańską, Struga, 25 Czerwca. Niektórych dziwiła argumentacja za wprowadzeniem strefy, którą prezentował prezydent. - Kiedy poprzednia strefa była likwidowana mówiło się, że chodzi o zwiększenie atrakcyjności handlowej centrum - mówił Włodzimierz Konecki (PO). - Teraz te same argumenty służą temu, by strefę przywrócić.  - Dlaczego w obręb strefy włączono ulice w pobliżu szpitala i przychodni, tam gdzie zatrzymuje się na dłuższy czas wielu chorych pacjentów? - pytał radny Jan Pszczoła (Porozumienie Lewicy). Mariusz Fogiel (Radomianie Razem) twierdził, że pobieranie opłat za parkowanie od mieszkańców centrum to nakładanie na nich dodatkowych podatków. Fogiel złożył formalny wniosek, by ten zapis w uchwalę zupełnie wykreślić. Z kolei Jakub Kluziński (Kocham Radom) zaproponował, aby wprowadzić najniższą opłatę - 50 gr. za pozostawienie samochodu na 15 minut. - Wprowadzenie strefy powinno jednak być częścią większego planu organizacji ruchu i komunikacji w centrum - twierdził. 

Wniosek M. Fogla został przegłosowany, co oznacza, ze mieszkańcy strefy za parkowanie będą płacić miesięcznie 30 zł (w pierwotnej wersji było to nawet 100 zł). Większość radnych opowiedziała się jednak za wprowadzeniem dodatkowej, najniższej piętnastominutowej taryfy. 30-minut parkowania będzie kosztować złotówkę. Radni nie zaakceptowali pomysłu, by znacznie ograniczać obszar strefy do ścisłego centrum.

Za uchwałą głosowało 14 osób, przeciwko 12, nikt nie wstrzymał się od głosu. Po głosowaniu radni: Kazimierz Woźniak, Radosław Witkowski, Bohdan Karaś, Krzysztof Gajewski, Teodora Słoń podkreślali, że jest to zła uchwała, a J. Kluziński stwierdził, że głosował "za", ale jednocześnie zdaje sobie sprawę, że trzeba mieszkańcom wytłumaczyć w jakim celu strefa została utworzona.

Strefa będzie obowiązywać od 1 stycznia 2008r. Zobacz też: Powrót strefy?