Potańcówka na dechach w skansenie. „Pod dębem” zagrają obery, mazurki i polki

10 czerwca 2022

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza w niedzielę , 12 czerwca w godz. 12-16 na kolejną w tym roku potańcówkę na dechach. Miłośnicy tradycyjnej muzyki wiejskiej będą mieli okazję posłuchać znanych i cenionych kapel.

 

fot. Muzeum Wsi Radomskiej

 

Do tańca będzie przygrywać Kapela Tomasza Stachury pochodzącego z Woli Grabowskiej. Kapela zagra obery, mazurki i polki w składzie: Tomasz Stachura – akordeon, Karol Stachura – klarnet, Zbigniew Ciechowicz – mini perkusja.

Na scenie „Pod dębem” usłyszymy także Kapelę wszechstronnego harmonisty Andrzeja Malika ze Skrzyńska. Tradycyjne melodie i utwory regionu radomskiego kapela zaprezentuje w składzie: Andrzej Malik – harmonia trzyrzędowa, Adam Tarnowski – skrzypce, Józef Kamiński – bęben.

Tego dnia oprócz okazji do potańczenia, zwiedzający będą mogli oglądać pokazy tradycyjnego garbarstwa i rymarstwa w wykonaniu Romana Gapczyńskiego. Roman Gapczyński od wielu lat zajmuje się rzemiosłem historycznym związanym z wyrobami ze skóry. Wytwarza skórzane elementy odzieży, oporządzenia wojskowego lub przedmioty użytkowe. Jego pokaz obejmuje cały proces wytwórczy, od garbowania surowej skóry zwierzęcej po szycie gotowych przedmiotów. W procesie tym rzemieślnik wykorzystuje tradycyjne narzędzia i techniki.

Tags