Prace Nikifora w radomskim muzeum

22 czerwca 2015

Wystawę prac Nikifora otworzy we wtorek (23 bm., godz. 14) Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Ekspozycja prezentowana będzie w Domu Esterki.

    210615nikifor Takiej wystawy w całości poświęconej twórczości nieco zapomnianego wybitnego artysty nie było w Radomiu od ponad 30 lat.
Nikifor dzięki swoim obrazom został uznany za jednego z najlepszych malarzy „naiwnych” na świecie. Miał wystawy w Paryżu, Amsterdamie, Brukseli i wielu innych miejscach na świecie, w 2013 roku w Muzeum Narodowym Ukraińskiej Sztuki Ludowej w Kijowie. Teraz przyszła pora na Radom.
- Na naszej wystawie pokażemy około 50 prac artysty ze zbiorów „Muzeum Nikifora” w Krynicy – oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu – które posiada największą i najpełniejszą kolekcję jego obrazów, w tym zbiór prac z lat 20. i 30. XX w., czyli z najlepszego okresu w twórczości Nikifora - wyjaśnia Ilona Pulnar-Ferdjani z "Malczewskiego".
Prace te układają się w cykle tematyczne: pejzaże beskidzkie ze stacjami kolejowymi – Nikifor bardzo lubił podróżować koleją  - urzędy i fabryki dolarów, cerkwie, krynickie wille i pensjonaty, kościoły i synagogi, wnętrza kuchni oraz cykle portretów i autoportretów. Część z nich będzie prezentowana na radomskiej wystawie. Uzupełnieniem krynickiej kolekcji będzie dziewięć prac z radomskich zbiorów, które dotąd, jako całość, nigdy nie były prezentowane. Jedna z nich, pt. „Malarz”, jest rzadkością kolekcjonerską. W dwudziestu scenach Nikifor pokazał, jaką - jego zdaniem - misję ma do spełnienia w społeczeństwie malarz, w tym wypadku on sam.W radomskiej kolekcji są też cztery prace – dary Krystyny Zachwatowicz i Andrzeja Wajdy.
(kat)
Tags