Pracownicy radomskiego szpitala dostali podwyżki. Na ich wypłatę RSS chce zaciągnąć pożyczkę

29 sierpnia 2022

Ponad 3 mln zł miesięcznie więcej niż do tej pory będzie musiał wypłacić swoim pracownikom Radomski Szpital Specjalistyczny. To wynik wprowadzenia w życie ustawy o najniższym wynagrodzeniu w placówkachsłużby zdrowia, która weszła w życie od lipca. – Kontrakt z NFZ nie pokryje tej różnicy – mówił podczas dzisiejszej sesji rady miejskiej wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

 

fot. RSS

 

Wiceprezydent wyjaśnił też, że podwyżkę dostaną nie tylko lekarze i pielęgniarki, ale wszyscy zatrudnieni na umowę o pracę. - Chcemy, by zostali potraktowani tak samo, jak personel medyczny. Podwyżka wyniesie średnio około 27 proc. - zaznaczył Zawodnik.

Ile będą zarabiać?

Obecnie w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym pracują 1463 osoby, w tym 1451 na etacie. Po podwyżkach lekarz specjalista I stopnia ma zarabiać 8 210 zł brutto, czyli będzie to podwyżka o 2 tys. zł więcej, lekarz specjalista II stopnia  tyle samo (tu podwyżka wyniesie 1 441 zł). Najniższe wynagrodzenie zasadnicze opiekunów medycznych i techników medycznych ze średnim wykształceniem wzrośnie o 1 097 zł (do 4 870 zł). Najniższe wynagrodzenie zasadnicze ratowników medycznych i pielęgniarek ze średnim wykształceniem ma wzrosnąć o 1550 zł (do 5323 zł), magistrów pielęgniarstwa, fizjoterapii, farmaceutów i diagnostów laboratoryjnych ze specjalizacją o 1 827 zł (do 7304 zł).

Takiego wzrostu wynagrodzeń kontrakt z NFZ nie zapewni, bo umowa będzie opiewać "tylko" na 2 mln zł więcej niż do tej pory. Różnicę musi pokryć szpital, albo... miasto.  Wiceprezydent Zawodnik poinformował, że kierownictwo RSS złożyło do magistratu wniosek o pożyczkę, która miałaby zostać przeznaczona na działalność bieżącą. - Jeśli na koniec roku okaże się, ze szpital ma problemy finansowe, to jesteśmy gotowi pomóc.

Szpital zaciągnął już w mieście dwie pożyczki, jedną w wysokości 3 mln zł i drugą w wysokości 2 mln zł.

W RSS znajduje się ponad 500 łóżek szpitalnych. Każdego dnia SOR przyjmuje 170 pacjentów, na 19 szpitalnych oddziałach co dzień hospitalizowanych jest średnio 467 chorych, 38 przyszpitalnych poradni obsługuje dziennie 570 osób.

Problem może być w pogotowiu

Podwyżki otrzymają także pracownicy Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Stacja co roku bilansowała swoje przychody i koszty, ale pierwszy raz od lat może się to zmienić. - Może się zdarzyć, że RSPR przyniesie straty. Pracują tam 302 osoby, a za podwyżki dla nich zapłacimy ponad 300 tys. zł więcej. Do tego dochodzi dodatek godzinowy, który wyniesie około 240 tys. zł. W skali roku może to oznaczać stratę około 4 mln zł - wyliczał Jerzy Zawodnik.

bdb

Tags