Premier nie zgadza się, by przebudować Wolanowską. Prezydent: za blokadą stoją posłowie Suski i Kosztowniak

13 października 2023

Dlaczego miasto nie remontuje ulicy Wolanowskiej? Bo nie ma pieniędzy. Dlaczego nie ma? Bo premier nie odpowiada na wnioski i apele prezydenta, by wyraził zgodę na „przesunięcie” środków przeznaczonych na przebudowę Warszawskiej, właśnie na ulicę Wolanowską.

 

Wolanowska jest w fatalnym stanie (fot. Anna Wróblewska/UM Radom)

 

Chodzi o 76 mln zł, jakie Radom pozyskał w ramach Polskiego Ładu. Najpierw samorząd wnioskował o dofinansowanie przebudowy ul. Warszawskiej i pieniądze zostały na ten cel przyznane, ale władze miasta zmieniły zdanie i uznały, że przyznana kwota nie wystarczy na odnowienie Warszawskiej i uznały, że za taką kwotę są w stanie wyremontować Wolanowską. Bo jest w fatalnym stanie i jest najgorszą wlotówką do Radomia (od strony obwodnicy zachodniej).

Radomski wniosek na półkę

Dzisiaj prezydent Radosław Witkowski zaprezentował dziennikarzom list radomianki do premiera Morawieckiego z pytaniem, jak wygląda "zamiana" tych zadań w ramach Polskiego Ładu. -  Otrzymała te dane i podzieliła się  z nami tą informacją, bo nasze pisma do premiera albo pozostawały bez odpowiedzi, albo te odpowiedzi nas nie satysfakcjonowały - przypomina prezydent Radosław Witkowski. 

W odpowiedzi do radomianki znalazły się takie dane: rząd rozpatrzył 1099 wniosków z całego kraju o zamianę inwestycji finansowanych z Polskiego Ładu i tyleż rozpatrzył pozytywnie.  - Na półkę zostało odłożonych 40 wniosków, w tym nasz dotyczący przebudowy Wolanowskiej. Zdaniem prezydenta to dowód na to, że dyskusja, spory, opinie, że nie można zamieniać zadań w ramach Polskiego Ładu - jest nieprawdą.

Ordynarne kłamstwo

Radosław Witkowski uważa, że to co w ostatnich dniach pokazywał, mówił na temat przebudowy Wolanowskiej poseł Marek Suski, a wtórował mu poseł Andrzej Kosztowniak, to było bezczelne i ordynarne kłamstwo. - Okłamali nie tylko prezydenta, ale i wszystkich mieszkańców Radomia. Przeniesienie tych zadań jest jak najbardziej możliwe - twierdzi prezydent.

Jednocześnie pyta: dlaczego politycy PiS blokują przekazanie tych pieniędzy? Dlaczego politycy PiS-u blokują rozpoczęcie przebudowę ulicy Wolanowskiej? Dlaczego w tych 40 wnioskach odłożonych na półkę jest projekt z Radomia? Czy to znaczy, że poseł Suski i poseł Kosztowniak nie są na poziomie rady ministrów tego wniosku zaopiniować? - Mam nadzieję, że w niedzielnych wyborach poseł Suski i poseł Kosztowniak otrzymają czerwoną kartkę od mieszkańców Radomia za te kłamstwa dotyczące projektu przebudowy ulicy Wolanowskiej i wspólnie będziemy mogli szkodników Radomia pogonić - mówi prezydent Witkowski.

- Czekamy dziewięć miesięcy i teraz wiemy, dlaczego czekamy. To jest ściśle polityczna decyzja - ocenia wiceprezydent Mateusz Tyczyński pokazując długą listę  z 1099 wnioskami, które zostały zaakceptowane pozytywnie. - Ci panowie powinni przestać szkodzić Radomiowi i pożegnać się z miejscem, w którym pracują, bo działają na szkodę radomian - podkreśla wiceprezydent. Dodaje, że kłamstwo nie może być narzędziem w polityce i narzędziem rządzenia.I nie może być narzędziem rządzenia szkodzenie mieszkańcom Radomia, tylko dlatego żeby zrobić na złość prezydentowi - komentuje Tyczyński.

- Mam prawo sądzić, że za blokowaniem tych pieniędzy stoją poseł Suski i poseł Kosztowniak - zarzuca prezydent Witkowski.

Bożena Dobrzyńska

Tags