Próba generalna na radomskim lotnisku. Trzy dni testów z udziałem ponad 800 „pasażerów”

31 marca 2023

Na radomskim lotnisku zakończyły się testy pasażerskie. Zorganizowano je na miesiąc przed pierwszymi rejsami z Sadkowa. Przez trzy dni gospodarze portu sprawdzali, czy obiekty i infrastruktura są w pełni gotowe m.in. do pracy operacyjnej, czyli do przyjęcia podróżnych.

 

Każdy nowy rejs i każdy nowy przewoźnik będzie witany salutem wodnym (fot. PPL)

 

- Dzięki takim próbom generalnym możemy upewnić się, że wszystko zostało dopięte na ostatni guzik i tym samym jesteśmy w pełni gotowi do otwarcia lotniska - czytamy na jego profilu w mediach społecznościowych. I dalej: "W działaniach na lotnisku i w lotnictwie nie ma miejsca na improwizację, dlatego cały personel musi być przygotowany na różnego rodzaju sytuacje, w tym wyjątkowe, którą mogą przytrafić się podczas funkcjonowania obiektu. W związku z tym, na potrzeby próby generalnej został ściśle zaplanowany scenariusz, z narastającym poziomem trudności".

Każdego dnia trudniejszy sprawdzian
.
Pierwszy dzień testów polegał na ogólnym sprawdzeniu funkcjonowania terminala. Skupiono się na ścieżkach przepływu pasażerów oraz podstawowych elementach współpracy pomiędzy służbami, które są zaangażowane w proces obsługi pasażera i jego bagażu.

W drugim dniu poziom trudności narastał – testowano równolegle odprawy pasażerów wylatujących i przylatujących na lotnisko, a także zaczęto sprawdzać elementy niespodziewane. Sprawdzano też gotowość służb do awarii gate’u i jego zmiany, sytuacje z nieoczekiwanym omdleniem pasażera, czy działań operacyjnych na granicy państwa.
.
Największe wyzwanie stanowił trzeci dzień.  - Sprawdziliśmy bardzo skomplikowane sytuacje związane z obsługą kilku operacji równoległych, czy konieczności ewakuowania terminala w związku z pozostawionym bagażem. Ponadto, przez cały czas weryfikowaliśmy poprawność działania sortowni odlotowej i przylotowej - dowiadujemy się.

Powitanie wodnym salutem

Jednym z ciekawych elementów ćwiczeń był salut wodny wykonany przez pojazdy z Lotniskowej Straży Ratowniczo-Gaśniczej. W taki sposób będą witane na lotnisku nowe rejsy i nowi przewoźnicy.
.
Próba generalna była ogromnym wyzwaniem logistycznym. Wzięło w niej udział ponad 800 statystów, głównie uczniowie szkół ZDZ w Kielcach i Radomiu oraz pracownicy PPL, którzy wcielili się w rolę pasażerów.

Pierwszy lot z Lotniska Radom-Warszawa zaplanowano na 28 kwietnia.

kat, bdb
 

Tags