Problemy z węglem. Prezydent Radomia daje plac i apeluje do spółki energetycznej o dystrybucję

5 października 2022

Prezydent Radomia przychyli się do apelu wicepremiera Jacka Sasina, by samorząd zajął się dystrybucją węgla i proponuje udostępnienie placu do tego celu. – Uważam, że samą sprzedażą powinna się zająć Enea Nowa Energia – twierdzi Witkowski. Wskazana spółka należy do grupy Enea, która zaproponowała radomskiemu magistratowi, by kupił od niej energię za cenę prawie dziewięć razy wyższą niż dotychczas.

 

Prezydent zadeklarował gotowość do współpracy (tu na zdjęciu wraz ze wiceprezydentem Jerzym Zawodnikiem i prezesem RADPEC Jackiem Nitą)

 

 

- Jesteśmy gotowi razem z RADPEC-em udostępnić na terenie spółki przy ul. Żelaznej plac do zorganizowania dystrybucji tego rządowego węgla. To jest odpowiednia powierzchnia - 2 ha. Plac jest utwardzony, ogrodzony, prowadzi do niego osobna droga - mówi Radosław Witkowski, deklarując współpracę ze wszystkimi zainteresowanymi. - Jedyny podmiot, który mi przychodzi do głowy, który mógłby szybko zająć się problemem, to spółka energetyczna, która jest w Radomiu, czyli Enea Nowa Energia. Tam pracuje 100 osób; to jest spółka która ma doświadczenie, ma wykwalifikowane kadry. Prezes spółki Enea Nowa Energia zostanie poinformowany, że udostępniamy taki plac i praktycznie od jutra może już tworzyć infrastrukturę i dystrybuować ten węgiel, który dostarczy rząd - zaznacza prezydent.

Witkowski podkreśla jednocześnie, że samorządowcy znają swoje ograniczenia, wiedzą jak wygląda polskie prawo zamówień publicznych. - Bezpośrednio i wprost tego robić nie możemy, ale dlaczego mamy nie współpracować? Chcemy współpracować z rządem, chcemy współpracować ze spółką Enea Nowa Energia. Uważam, że prezes spółki wraz z prezesem RADPEC powinni już od jutra dostarczać radomianom ten węgiel, który chce dystrybuować rząd w osobie premiera Jacka Sasina - podkreśla prezydent Witkowski.

Prezydent i Tomasz Nita, prezes RADPEC-u, uspakajają odbiorców ciepła systemowego z przedsiębiorstwa, że miejska spółka ma już zgromadzony na swoim placu węgiel, który wystarczy na cały sezon grzewczy.

W Radomiu jest 6 tys. gospodarstw, których mieszkańcy opalają domy węglem.

bdb

 

Tags