Program Mieszkanie plus. Gotowe są dwa bloki przy ul. Tytoniowej

13 maja 2022

124 mieszkań w dwóch blokach przy ul. Tytoniowej, które powstały w ramach programu Mieszkanie plus jest już gotowych. Do pierwszych z nich już wprowadzają się najemcy. Inwestycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i to nie tylko wśród radomian.

 

fot. Łukasz Wójcik/UM Radom

 

Inwestycja została zrealizowana we współpracy pomiędzy Urzędem Miasta w Radomiu i spółką PFR Nieruchomości realizującą rynkową część rządowego programu. Miasto przekazało teren, na którym powstało osiedle, a jego budowę sfinansował Fundusz Mieszkań dla Rozwoju.

Dobra współpraca

- Gdyby nie współpraca z panem prezesem i całym zespołem PFR-u Nieruchomości, to ta inwestycja by nie powstała - mówił na uroczystym oddaniu do użytku budynków przy ul. Tytoniowej prezydent Radosław Witkowski. Dziękował spółce i podkreślał, że to rząd stworzył warunki do powstania nowego osiedla. Dodał, że ponad 20 proc. mieszkań zajmą najemcy spoza Radomia. - To tylko pokazuje, że zakładany przez nas efekt, czyli budowa mieszkań jako magnes dla ludzi, którzy będą wiązali swoja przyszłość z naszym miastem, został osiągnięty - podkreślał prezydent Witkowski.

Budowa osiedla trwała nieco ponad dwa lata. Pierwsze prace  prowadzone przez radomską firmę ARBUD  ruszyły pod koniec 2019 r., a w grudniu 2021 r. osiedle uzyskało pozwolenie na użytkowanie. Wiosną tego roku sfinalizowano prace wykończeniowe. - To nie był łatwy projekt podsumował prezydent, zwłaszcza - jak zaznaczył -w kontekście sytuacji na rynku: czyli inflacji, drożyzny, wzrostu stóp procentowych i mniejszej dostępności kredytów. - Ale jest to ogromna szansa, głównie dla młodych rodzin, na własny kąt - zaznaczył Witkowski.

Nawiązują do pobliskiej "tytoniówki"

Inwestycja przy ulicy Tytoniowej to dwa siedmiokondygnacyjne budynki ze 124 mieszkaniami- od kawalerek przez mieszkania dwu- i trzypokojowe, które dominują, aż po M4 o powierzchni przekraczającej 70 m. Architekci – warszawska pracownia EMA Studio – zaprojektowała proste budynki o jasnej, biało-szarej kolorystyce nawiązujące do architektury blisko stuletniej fabryki Polskiego Monopolu Tytoniowego znajdującej się po drugiej stronie ulicy.

Mieszkania są niemal gotowe do użytkowania. Ściany zostały pomalowane na biało, na podłogach ułożono panele, łazienki zostały wyposażone w tzw. biały montaż. Wprowadzający się muszą jedynie wyposażyć kuchnię.

- Jesteśmy dumni z tego projektu i bardzo nas cieszy pozytywna ze strony samorządu. Mamy jednocześnie poczucie, że te mieszkania były bardzo potrzebne. Rynek instytucjonalnego najmu jest perspektywiczny i będzie się w najbliższym czasie rozwijał. Te miasta, które umożliwiają rozwój tego rynku, będą wygrywały. Tym bardziej nas cieszy oddanie do użytku kolejnych mieszkań - powiedział prezes PFR Nieuchomości Wojciech Caruk.

Ogromne zainteresowanie

Radomska inwestycja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców miasta i regionu. W ankiecie uruchomionej jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych zainteresowanie zadeklarowało ponad 2 tys. osób. W toku naboru przeprowadzonego w 2021 roku wpłynęła rekordowa liczba wniosków. Było ich blisko 1,2 tys., co przełożyło się na niemal 10 aplikacji na jedno mieszkanie.

Rekrutacja do programu składała się z dwóch etapów. W pierwszym wnioskujący otrzymywali punkty zgodne z kryteriami przyjętymi przez Radę Miejską w Radomiu. Na dodatkowe preferencje mogły liczyć przede wszystkim rodziny z dziećmi, osoby, które nie ukończyły 35. roku życia oraz rozliczający swoje podatki w mieście. Drugi etap polegał na sprawdzeniu sytuacji finansowej potencjalnych najemców.

Na liście najemców dominują mieszkańcy Radomia, którzy stanowią niemal 80 proc wnioskujących. Ponad połowa to osoby pomiędzy 30. a 40. rokiem życia.

bdb, kat

Tags