Projekcja w kinie plenerowym. IPN pokaże dokument o niezwykłej historii korespondenta wojennego

2 września 2022

Radomska delegatura Instytutu Pamięci Narodowej i Łaźnia zapraszają dzisiaj, 2 września o godz. 18.30 do muszli koncertowej w parku Kościuszki na projekcję filmu dokumentalnego „Julien Bryan. Ostatni korespondent. Oblężenie Warszawy” w reżyserii Eugeniusza Starky’ego.

 

fot. IPN

 

To wstrząsająca historia Juliana Bryana, korespondenta wojennego. Amerykański fotograf, filmowiec i podróżnik Julien Bryan przyjechał do Warszawy 7 września 1939 r. ostatnim pociągiem. Chciał zrobić kilka zdjęć zza linii frontu i bezpiecznie wrócić, nim wojska niemieckie dotrą w głąb kraju. Pozostał jednak w oblężonym mieście przez dwa tygodnie. Był jedynym zagranicznym fotoreporterem i czuł się zobowiązany do pokazania światu tragicznego losu jego mieszkańców.

Fotografowanie w oblężonej Warszawie nie było łatwe. Bryan uzyskał jednak wsparcie Prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, który przydzielił mu samochód oraz pomocników. Dzięki temu mógł poruszać się po mieście i rejestrować bohaterską postawę jego mieszkańców. Mimo że znalazł się w samym środku walk, nie uważał się za fotografa wojennego. Mówił, że wcale nie jest „korespondentem wojennym, lecz posługującym się kamerą reporterem czasu pokoju, osobą, której praca polega na przemierzaniu świata i fotografowaniu ludzi, nie bomb”. Jak pisał: „Najważniejsze w opowieści o oblężeniu Warszawy nie były zburzone budynki lub karabiny czy niemieckie bombowce nad głową. Najważniejsze było to, co przydarzyło się zwykłym mieszkańcom Warszawy, starcom i staruszkom, matkom i małym dzieciom, tysiącom cywilnych pracowników, którzy robili swoje i nie porzucili pracy”.

Bryan nie mógł pozostać obojętny na to, co zobaczył. Na falach Polskiego Radia, pod ostrzałem niemieckich bomb, zaapelował do prezydenta Roosevelta i narodu amerykańskiego o pomoc dla stolicy Polski.

Warszawę opuścił 21 września wraz z grupą obcokrajowców. Udało mu się wywieźć zdjęcia.

Wystawę zdjęć z obrony Warszawy w 1939 roku można oglądać w fotoplastykonie w parku Kościuszki. Będzie także czynna od 6 września w Resursie.

 

Tags