• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Projekt budżetu Radomia na 2021 rok. „Chudszy, mniejszy, na miarę możliwości”

13 listopada 2020

 – Nie będzie to budżet marzeń, lecz budżet na miarę możliwości, tworzony w gospodarczych warunkach pandemii – tak projekt najważniejszego dokumentu finansowego miasta na 2021 rok ocenia prezydent Radomia Radosław Witkowski.

 

W 2021 roku inwestycji nowych będzie niewiele (fot. archiwum)

 

Projekt przyszłorocznego budżetu Radomia trafił dzisiaj wieczorem do Biura Rady Miejskiej. - To budżet chudszy, mniejszy niż ten na rok 2020, a wiąże się to z przede wszystkim z obniżeniem wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku CIT oraz z tytułu podatków lokalnych. Będą one o około 40 mln zł mniejsze, niż te jakich moglibyśmy się spodziewać w normalnych warunkach - mówi prezydent Radosław Witkowski. Dodaje, że jednocześnie dynamicznie rosną koszty i więcej pieniędzy trzeba przeznaczyć na wydatki bieżące. - W związku z tym możliwości samorządu w zakresie inwestycji znacznie się skurczą - podkreśla prezydent.

Zgodnie z przygotowanym projektem dochody miasta mają wynieść ponad 1 mld 345 mln zł, a wydatki – 1 mld 408 mln zł. Najwięcej pieniędzy, bo aż ponad 507 mln zł, miasto wyda na oświatę. To stanowi ponad 36 proc. całego budżetu. Planowana nadwyżka operacyjna, czyli różnica pomiędzy dochodami i wydatkami bieżącymi wynosi ponad 53 mln zł.

Przeważają inwestycje kontynuowane

Mimo trudnej sytuacji miasto nie rezygnuje z ważnych dla mieszkańców inwestycji. W 2021 roku pochłoną one ponad 134 mln zł. - Przeważają inwestycje kontynuowane. To m.in. budowa trasy N-S - II i III etap, czyli domknięcie tego ringu drogowego okalającego Radom, zakup wyposażenia Centrum Rehabilitacji przy szpitalu, budowa sali gimnastycznej przy PSP nr 31, przebudowa ulicy Szydłowieckiej czy przygotowanie terenów inwestycyjnych na Wólce Klwateckiej.  - Nie zapominamy jednak także o nowych inwestycjach. Mimo ograniczeń chcemy też rozpocząć kilka nowych projektów. To np. przebudowa dawnego Publicznego Gimnazjum nr 11 przy ul. Kujawskiej, gdzie ma powstać przedszkole, budowa żłobka przy ul. Batalionów Chłopskich czy tak bardzo wyczekiwana przez przedsiębiorców przebudowa ulicy Marii Fołtyn – wylicza prezydent Witkowski.

Nie będzie podwyżek za wywóz śmieci

W planie wydatków inwestycyjnych jest też m.in. przebudowa wiaduktu w ulicy Żeromskiego, remont oddziałów i zakup wyposażenia dla Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, termomodernizacja budynków szkolnych PSP 13, PSP 29, IV LO i ZSZ im. mjr Hubala, zagospodarowanie terenów w rejonie ulic: Bema, Sowińskiego, Jasińskiego, kontynuacja Radomskiego Programu Drogowego i Chodnikowego czy budowa kolumbarium na Cmentarzu Komunalnym na Firleju.

- Wszędzie będziemy szukać oszczędności, by jak najlepiej, jak najlepiej, najrozsądniej gospodarować tymi pieniędzmi, którymi dysponujemy. Biorąc pod uwagę sytuacje covidową i gospodarczą, jaką mamy na rynku pracy, nie planuję podnoszenia żadnych lokalnych podatków - zapewnia prezydent Radomia. Stąd np. nie ma w projekcie propozycji podwyżki cen za wywóz nieczystości, co gmina planowała od dłuższego czasu.

Teraz projektem budżetu zajmą się radni. Na jego uchwalenie mają czas do 31  stycznia 2021 roku.

bdb

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *