Prokuratura nie zajmie się antyniemiecką wypowiedzią radnego PiS. „Prywatna opinia”

20 stycznia 2021

Nie będzie śledztwa w sprawie bulwersującej wypowiedzi radnego PiS Dariusza Wójcika, który na antenie radiowej powiedział, cytując Churchilla, że Niemcy należałoby profilaktycznie bombardować co 50 lat bez podania przyczyny. Prokuratura odmówiła wszczęcia dochodzenia w tej sprawie.

 

Dariusz Wójcik

 

Przypomnijmy: Dariusz Wójcik, były przewodniczący rady miejskiej i były szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, a obecnie radny tej partii w listopadzie ubiegłego roku w rozmowie radiowej krytycznie skomentował propozycję uzależnienia podziału pieniędzy unijnych, m.in. nowego budżetu UE i Funduszu Odbudowy od praworządności w krajach członkowskich. - Nie możemy sobie pozwolić, żeby Unia Europejska decydowała, jak będą w Polsce funkcjonowały sądy, jak będzie funkcjonowało prawo, które będzie chroniło życie. Najwięcej do powiedzenia mają ci, którzy zrobili najwięcej krzywdy naszemu krajowi, czyli Niemcy. Pamiętamy wojnę i to co zrobili z Polską i oni teraz będą nas uczyli praworządności. To jest śmieszne. Ja zgadzam się z tym, co powiedział Churchill, że Niemcy powinno się bombardować co 50 lat, bez podania przyczyny - mówił..Dodał, że nie możemy jako Polacy sobie pozwolić na to, żeby "kraj który wychował, czyli wypuścił w świat tylu morderców", nas oceniał.

Prywatna opinia autora

Zawiadomienie do radomskiej prokuratury w sprawie "publicznego nawoływania do prewencyjnych nalotów bombowych na Niemcy i grożenia takimi działaniami wobec narodu niemieckiego" wpłynęło od Ośrodka Monitorowania Zachowań Ksenofobicznych i Rasistowskich.

- Prokuratura odmawiając wszczęcia śledztwa uzasadniła, że ta wypowiedź była prywatną opinią autora i nie nosiła cech wskazujących na to, że było to nawoływanie do czynów przestępczych. Był to wyraz  poglądów wygłaszającego te słowa i nie powinna być oceniana na gruncie postępowania karnego, albowiem poglądy prywatne osoby  mieszczą się w granicach swobody wypowiedzi, które gwarantuje w porządku prawnym nasze ustawodawstwo - mówi rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Beata Galas.

bdb

 

 

Tags